adwokat Michał Surówka
Michał Surówka
adwokat
SURÓWKA Kancelaria Adwokacka

JAK POWINNA SIĘ ZACHOWAĆ OSOBA ZATRZYMANA?

Warto podkreślić, że niniejszy artykuł ma charakter ogólny. W celu uzyskania indywidualnej konsultacji należy kontaktować się bezpośrednio z adwokatem Michałem Surówką pod numerem telefonu 883-921-775 lub też za pośrednictwem adresu mailowego: adwokat.m.surowka@kancelariasurowka.pl. Kancelaria ma swoją siedzibę w Krakowie, lecz świadczy usługi na terenie całego kraju.

Zatrzymanie na 48 godzin jest sytuacją, na którą często sam zatrzymany ani jego bliscy nie są przygotowani. Zdobycie wiedzy na temat tego, jak się zachować w takim wypadku, jakie prawa nam wtedy przysługują oraz na jakich zasadach możemy zostać zwolnieni do domu po zatrzymaniu, pozwala zachować spokój i podjąć szybkie działania mające na celu zapewnienie sobie profesjonalnej pomocy prawnej. W niniejszym artykule wyjaśniamy między innymi: kiedy można zatrzymać na 48 godzin osobę podejrzaną o popełnienie przestępstwa, jakie są różnice między zatrzymaniem a aresztem tymczasowym oraz jak zachować się po zatrzymaniu przez Policję lub inny uprawniony do tego organ.

Kiedy Policja może dokonać zatrzymania osoby? Ile może ono trwać i co się dzieje w jego trakcie?

Przed odpowiedzeniem sobie na pytanie o to, kiedy możliwe jest zatrzymanie na 48 godzin, warto wskazać, jaki jest standard działania uprawnionych do tego organów. W sprawach stosunkowo niewielkiego kalibru, niemających charakteru zdarzeń nagłych i nieobarczonych ryzykiem podjęcia przez osobę podejrzaną działań szkodzących postępowaniu, standardowym rozwiązaniem jest po prostu wysłanie do osoby podejrzanej zawiadomienia o terminie przesłuchania na komisariacie lub w prokuraturze. Zatrzymanie natomiast jest bardziej zaawansowaną czynnością, dość intensywnie rozpoczynającą, dla osoby podejrzanej, w danej sprawie, bezpośrednią relację z machiną wymiaru sprawiedliwości.

Co oznacza zatrzymanie na 48 godzin? O ile do niego dochodzi, możemy już zakładać, że po stronie Policji (lub innego organu uprawnionego do dokonania zatrzymania, czyli np. Krajowej Administracji Skarbowej, Centralnego Biura Śledczego Policji czy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego) istnieje uzasadnione przypuszczenie, że osoba zatrzymana rzeczywiście popełniła przestępstwo, a jednocześnie – po stronie organu zatrzymującego – występuje obawa, że zatrzymany mógłby m.in. próbować się ukryć, uciec, zacierać ślady przestępstwa lub nie ma możliwości ustalenia jego tożsamości (dlatego odmowa okazania organowi dokumentu tożsamości, czy podania danych osobowych, w zależności od okoliczności, może zaważyć na decyzji o zatrzymaniu i stanowi wykroczenie samo w sobie).

Czy organ zatrzymujący miał rację, dokonując zatrzymania nas lub osoby nam bliskiej, a może zatrzymanie było skutkiem nadużycia, nierzetelnego działania organu lub jego błędnego osądu? Ta kwestia powinna być ewentualnie rozstrzygnięta przez Sąd na skutek zażalenia na zatrzymanie wniesionego przez samego zatrzymanego lub jego adwokata. Warto pamiętać, że zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie, które okażą się – po kontroli sądu – niesłuszne, mogą spowodować możliwość dochodzenia przez osobę zatrzymaną lub tymczasowo aresztowaną odszkodowania i zadośćuczynienia od Skarbu Państwa.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

Czym się różni zatrzymanie od tymczasowego aresztu, zwanego popularnie też sankcją?

Po ustaleniu, kiedy można zatrzymać na 48 godzin daną osobę, możemy przejść do omówienia innej istotnej kwestii. Zatrzymanie a tymczasowy areszt – jakie są między nimi różnice? Zatrzymanie zwykle trwa do 48 godzin, które trzeba liczyć co do minuty począwszy od godziny dokonania zatrzymania, która powinna być prawidłowo wpisana do protokołu zatrzymania. W tym czasie organ musi podjąć decyzję, w zależności od rodzaju sprawy i jej okoliczności, czy poprzestaje np. na przesłuchaniu osoby zatrzymanej, okazaniu jej osoby lub wizerunku pokrzywdzonemu, ewentualnie na postawieniu osobie zatrzymanej zarzutów (z ewentualnym zastosowaniem np. dozoru policji) i wypuszcza ją na wolność, czy też – zdaniem tego organu – zachodzi konieczność zastosowania wobec osoby zatrzymanej tymczasowego aresztu.

W przypadku tej drugiej, zdecydowanie mniej korzystnej dla osoby zatrzymanej opcji, organ zatrzymujący, w ciągu tych 48 godzin o których wspomniałem, musi złożyć do sądu wniosek o zastosowanie wobec osoby zatrzymanej tymczasowego aresztu. Następnie sąd (a w praktyce sędzia, który akurat w tym dniu pełni dyżur i rozstrzyga na bieżąco w przedmiocie tego typu wniosków), ma 24 godziny na wydanie postanowienia o zastosowaniu aresztu bądź też o odmowie jego zastosowania. Z uwagi na tę dodatkową dobę można niekiedy spotkać się z określeniem zatrzymanie na 72 godziny.

Należy podkreślić, że osoba zatrzymana musi być wypuszczona na wolność maksymalnie po 72 godzinach liczonych od minuty, w której dokonano zatrzymania, chyba że sąd zastosuje wobec niej tymczasowy areszt. Tymczasowy areszt może trwać nawet 2 lata, a w przypadku poważniejszych przestępstw może być przedłużany na czas jeszcze dłuższy, stąd każdorazowo należy aktywnie brać udział w aresztowym posiedzeniu sądu, rozważyć złożenie zażalenia na każde ewentualne postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztu lub jego przedłużeniu, a także wnioskować w odpowiednim momencie o uchylenie aresztu.

Dlatego bardzo istotne jest to, aby osoba tymczasowo aresztowana zapewniła sobie wsparcie specjalisty z doświadczeniem w tego rodzaju sprawach, takiego jak adwokat Kraków z SURÓWKA Kancelaria Adwokacka. Nasza wiedza i zaangażowanie pozwalają odpowiednio rozpoznać przyczyny zatrzymania, aresztu oraz dokonać analizy innych czynników wpływających na sytuację Klienta oraz umożliwiają sprawne podjęcie niezbędnych działań w celu maksymalnego, adekwatnego do okoliczności sprawy, zabezpieczenia jego interesów.

Zatrzymanie na 48 godzin – rola pierwszego przesłuchania zatrzymanego oraz praktyki realizowane przez Policję i Prokuraturę

Z doświadczenia wiem, że błędy popełnione przez samego zatrzymanego na etapie pierwszego jego przesłuchania, wpływają na całe dalsze postępowanie i bywają niemożliwe do odwrócenia. Już sama wizja zatrzymania na dwie doby, określana niekiedy potocznie jako areszt na 48 godzin, potrafi negatywnie oddziaływać na zatrzymanego, a dochodzi do tego szereg innych czynników, które powodują podejmowanie przez niego niekorzystnych dla siebie decyzji.

W szczególności osoba zatrzymana przesłuchiwana jest w stresie, często na gorąco, po stresogennym zdarzeniu, w niezbyt przyjaznej scenerii komisariatu lub gabinetu prokuratora. Jest wówczas zwykle sama naprzeciw szeregu funkcjonariuszy, często doświadczonych policjantów, którzy natychmiast rozpoznają typ charakterologiczny z jakim mają do czynienia w przypadku danej osoby, wyczuwają jego słabe punkty, niejednokrotnie – wychodząc z założenia, że cel uświęca środki – posuwają się do zagrań co najmniej nie fair. Wielokrotnie moi Klienci wskazywali też, że stosowano wobec nich siłę fizyczną w celu uzyskania oczekiwanego wyjaśnienia, zeznania czy wniosku.

Często również funkcjonariusze, siłą perswazji słownej, nakłaniają osobę zatrzymaną do przyznania się do popełnienia określonego czynu, zachęcając ją jednocześnie do tego, aby złożyła wniosek o skazanie bez rozprawy (tzw. DPK, depek), roztaczając przed nią wizję korzystnego dla niej finału sprawy, gdy tymczasem – w realiach danej sprawy – warunki skazania zaproponowane przez policjantów czy prokuratora dalekie są od interesu osoby zatrzymanej.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

Jak się zachować po zatrzymaniu przez Policję? Prawo osoby zatrzymanej do kontaktu z adwokatem

W jaki sposób powinna postąpić osoba, którą spotkało zatrzymanie, określane czasem kolokwialnie jako areszt 48 godzin? W związku z moimi powyższymi stwierdzeniami, zwykle najrozsądniejszym zachowaniem po stronie osoby zatrzymanej jest natychmiastowa odmowa składania zeznań czy też wyjaśnień z jednoczesnym uprzejmym, ale kategorycznym żądaniem niezwłocznego umożliwienia skontaktowania się z adwokatem, na podstawie art. 245 § 1 kodeksu postępowania karnego. Funkcjonariusz lub prokurator ma wówczas obowiązek co najmniej udostępnić osobie zatrzymanej telefon i umożliwić jej zatelefonowanie do adwokata.

Sytuacja taka, jak zatrzymanie na 72 godziny, jest na tyle stresująca, że w naturalny sposób możemy zapomnieć numeru telefonu do adwokata. Jeżeli nie pamiętamy tego numeru, a funkcjonariusz lub prokurator odmówią udostępnienia go, zazwyczaj najrozsądniejszym rozwiązaniem jest oświadczenie, że żądamy niezwłocznego poinformowania wskazanej osoby najbliższej (np. żony, męża, konkubiny, konkubenta, rodzica, brata, siostry) o fakcie zatrzymania i miejscu pobytu (to z kolei na podstawie art. 245 § 1 k.p.k. w związku z art. 261 § 1 k.p.k.) oraz przekazania jej prośby o skontaktowanie się z adwokatem w imieniu osoby zatrzymanej.

Warto w tym kontekście zapoznać się z treścią artykułu: CO MOGĄ ZROBIĆ ZNAJOMI I RODZINA OSOBY ZATRZYMANEJ?

Jako SURÓWKA Kancelaria Adwokacka oferujemy profesjonalne wsparcie w przypadku, gdy doszło do zatrzymania Klienta lub bliskiej mu osoby. Mamy praktyczne doświadczenie oraz pogłębioną, fachową wiedzę, dzięki którym jesteśmy w stanie dokładnie przeanalizować aktualną sytuację Klienta, przygotować potencjalnie konieczną, wysokiej jakości strategię obrończą, a także zapewnić mu kompleksowe poprowadzenie jego sprawy. Nasze usługi dają Klientom pewność, że o ich interesy oraz prawa dba kompetentny, wykwalifikowany specjalista z pasją do wykonywanego zawodu.

Usługi z obszaru prawa karnego w Krakowie stanowią jedną z trzech naszych specjalizacji. W SURÓWKA Kancelarii Adwokackiej świadczymy również takie usługi jak:

Zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj również:

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

W celu uzyskania szczegółowych informacji, adekwatnych do realiów konkretnej sprawy, która dzieje się w dowolnym miejscu kraju, a zwłaszcza na terenie województwa małopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa, a także województw śląskiego, świętokrzyskiego lub podkarpackiego, warto zajrzeć do zakładki kontakt.

kontakt
5/5 - (12 votes)
Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from - Youtube
Vimeo
Consent to display content from - Vimeo