adwokat Michał Surówka
Michał Surówka
adwokat
SURÓWKA Kancelaria Adwokacka

Ile kosztuje wynajęcie adwokata w sprawie karnej i cywilnej i jakie są stawki adwokackie?

Warto podkreślić, że niniejszy artykuł ma charakter ogólny. W celu uzyskania indywidualnej konsultacji należy kontaktować się bezpośrednio z adwokatem Michałem Surówką pod numerem telefonu 883-921-775 lub też za pośrednictwem adresu mailowego: adwokat.m.surowka@kancelariasurowka.pl. Kancelaria ma swoją siedzibę w Krakowie, lecz świadczy usługi na terenie całego kraju.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

Wiedza na temat tego, ile kosztuje wynajęcie adwokata w sprawie karnej, jest bardzo przydatna dla osób, które chcą skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty i mieć przy tym poczucie kontroli oraz pełnej świadomości, za jaką usługę płacą. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia, w przypadku osób pragnących zapewnić sobie wsparcie prawnika specjalizującego się w prawie cywilnym czy gospodarczym. W Internecie można znaleźć różne informacje na temat tego, jak kształtują się stawki adwokackie w sprawach karnych i cywilnych. Nie zawsze pozwalają one wyciągnąć, osobie w potrzebie pomocy prawnej, słuszne wnioski, dlatego niniejszy wpis poświęcę dokładnemu omówieniu kwestii kosztu adwokata w sprawie karnej oraz cywilnej, a także wyjaśnieniu tego, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru prawnika.

Ile kosztuje wynajęcie adwokata w sprawie cywilnej?

Jak zauważyłem podczas badania tego, co już zostało na ten temat napisane na poszczególnych stronach internetowych, bardzo wielu adwokatów odnosi się w swoich publikacjach do tzw. stawek minimalnych wynagrodzenia adwokata, wskazanych w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości dot. stawek za czynności adwokackie. Tymczasem stawki te nie były waloryzowane od bardzo wielu lat, nie uwzględniają żadnych czynników inflacyjnych, są aktualnie stawkami nierynkowymi i – jak wskazuje sama treść rozporządzenia – stawkami wyłącznie minimalnymi.

W praktyce, w bieżącej sytuacji rynkowej – jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi – zaproponowanie nam przez adwokata stawki minimalnej według rozporządzenia, tj. np.:

  • stawki 1.200,00 złotych za poprowadzenie sprawy cywilnej przed sądem pierwszej instancji,
  • lub też kwoty 720,00 złotych za poprowadzenie sprawy karnej przed sądem pierwszej instancji,

powinno wzbudzić pewne wątpliwości co do jego kompetencji, a także co do poziomu jego zajętości zawodowej, które to kwestie mogą być ze sobą oczywiście powiązane.

Ile kosztuje adwokat w sprawie cywilnej? Co oczywiste, honorarium adwokata różni się w zależności od tego, czy mówimy wyłącznie o konsultacji adwokackiej (w siedzibie kancelarii lub w formie zdalnej, za pośrednictwem aplikacji WhatsApp, czy też ZOOM), bo w takiej sytuacji honorarium adwokata wyniesie średnio od 300,00 do nawet 500,00 złotych, jeżeli konsultacja dotyczy niszowej dziedziny prawa, w której kompetencje danego adwokata są, siłą rynku, wyceniane wyżej. Często, w przypadku, jeżeli konsultacja rozwija się w dalszą współpracę (np. powierzenie sprawy do prowadzenia w całości), to honorarium dotyczące samej konsultacji uwzględniane jest już łącznie w koszcie prowadzenia całej sprawy.

Niejednokrotnie natomiast, specyfika danej sprawy umożliwia wyszczególnienie poszczególnych etapów danej sprawy, co z kolei przekłada się także na możliwość umówienia się z adwokatem co do jego honorariów za zrealizowanie poszczególnych etapów sprawy.

Na przykład w typowej, cywilnej lub gospodarczej sprawie, w której chcemy uzyskać zaległą płatność od naszego kontrahenta, często wystarczające będzie sformułowanie przez adwokata, w naszym imieniu, rzetelnego, kompletnego, dobrze udokumentowanego, zawierającego solidną argumentację prawną i faktyczną wezwania do zapłaty, które może być wycenione przez adwokata z góry (z podaniem przez niego wynagrodzenia za całość prac nad wezwaniem) lub też godzinowo, ze wskazaniem stawki godzinowej i – na przykład – umówieniem się z Klientem na poinformowanie go, jeżeli ilość godzin przekroczy pewien ustalony poziom. Jakie czynniki wpływają na koszt adwokata w sprawie cywilnej? Wysokość wynagrodzenia zależeć powinna od metodologii pracy, kreatywności, talentu oraz kompetencji adwokata.

Rozważając stawki adwokackie w sprawach cywilnych, należy wziąć pod uwagę pewną istotną kwestię. W każdej bowiem sprawie można sporządzić zarówno pismo prezentujące wysoki poziom merytoryczny, wywierające odpowiedni wpływ na jego czytelnika (a przecież na przykład we wspomnianym wezwaniu do zapłaty o to właśnie chodzi), poparte stosowną dokumentacją (którą należy najpierw wytypować, pozyskać od Klienta, gruntownie przeanalizować oraz wyselekcjonować) i argumentacją prawną, które w sposób oczywisty będzie się wiązało z większym wydatkiem, jak i pismo sztampowe, właściwie pozbawione treści, dokumentacji, argumentacji i – w konsekwencji – potencjalnie znacznie mniej skuteczne, za to – przynajmniej tak powinno to wyglądać w praktyce – znacznie tańsze (aczkolwiek w przypadku niektórych pism adwokackich można się wręcz zastanawiać, czy nie powinny one być wykonywane darmowo, gdyż gołym okiem widać, że adwokat nie wykonał przy jego przygotowywaniu właściwie żadnej pracy).

W związku z powyższym, stawki adwokackie w sprawach karnych i cywilnych są zawsze różne. Do każdej sprawy jesteśmy w stanie znaleźć, między innymi, adwokata zarówno bardzo drogiego (także za drogiego w stosunku do jego kompetencji), adwokata bardzo taniego (w tym zbyt taniego lub też wciąż za drogiego w stosunku do jego kompetencji), jak też adwokata gwarantującego wysoki poziom kompetencji i adekwatne do nich, ale wciąż pozostające w rozsądnych granicach, stawki wynagrodzenia.

Jaki jest koszt adwokata w sprawie karnej?

Podobnie w sprawach karnych. Często zwracają się do mnie Klienci, którzy dopiero otrzymali zawiadomienie o terminie przesłuchania na przykład w charakterze podejrzanego.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby także i tutaj zastosować honorarium etapowe, np. za udział w samym przesłuchaniu, a następnie – kiedy już wiemy, z jakimi wstępnymi kwalifikacjami prawnymi czynów mamy do czynienia, jak obszerne są materiały dochodzenia czy też śledztwa – osobno możemy ustalić kwestię honorarium za pozyskanie akt sprawy i – co absolutnie kluczowe – wykonanie jej wnikliwej, gruntownej analizy, zbadanie jej pod kątem faktycznym i prawnym, a następnie spotkanie z Klientem w celu przekazania mu, na czym stoimy i jakie są nasze dalsze rekomendacje.

Dopiero w dalszej kolejności można porozmawiać o stawkach za prowadzenie danej sprawy:

  • w postępowaniu przygotowawczym (prokuratorskim, zanim akt oskarżenia skierowany zostanie do sądu, o ile to w ogóle nastąpi, ponieważ w niektórych stanach faktycznych celem obrony powinno być dążenie do umorzenia postępowania już na etapie postępowania prokuratorskiego),
  • a następnie w postępowaniu przed sądem I instancji (o ile, jak wspomniałem, w przypadku obrony podejrzanego, nie uda się doprowadzić do umorzenia postępowania jeszcze w postępowaniu przed prokuratorem).

Ile kosztuje wynajęcie adwokata w sprawie karnej? Mówiąc najogólniej, wysokość wynagrodzenia głównego adwokata powinna zależeć od:

  • etapu postępowania karnego, na którym adwokat wstępuje do sprawy;
  • faktu, czy sprawa dopiero się rozpoczyna, czy może trwa już przez dłuższy czas, bo np. wyroki w sprawie były uchylane do ponownego rozpoznania, prowadził ją już inny adwokat etc.;
  • stopnia skomplikowania sprawy karnej, w tym ilości zarzutów stawianych Klientowi i ich kalibru oraz tego, czy są one podobne, czy też dotyczą różnych przestępstw;
  • rodzaju sprawy i jej obszerności, wszak na niektóre sprawy składa się zaledwie kilka tomów akt, a niektóre liczą sobie nawet tomów kilkaset; jednocześnie zdarza się, że sprawa składająca się z jednego tomu jest sprawą niezwykle skomplikowaną prawnie i dowodowo, a sprawa licząca sobie tomów kilkanaście jest sprawą stosunkowo prostą;
  • charakteru przestępstwa zarzuconego lub popełnionego na szkodę pokrzywdzonego Klienta oraz rozmiarów wyrządzonej zarzucanym przestępstwem szkody.

Dopiero dokładna analiza danej sytuacji zbliża nas do możliwości udzielenia odpowiedzi, ile kosztuje adwokat w sprawie karnej Klienta.

Jak wybrać odpowiedniego adwokata i czym się kierować podczas podejmowania tej decyzji?

Koszt adwokata w sprawie karnej czy cywilnej nie powinien być najważniejszym aspektem branym pod uwagę przy wyborze specjalisty. Kryterium doboru adwokata powinny być rekomendacje ze strony zaufanych osób lub też osobiście wykonany research i – ewentualnie – wstępna rozmowa telefoniczna z wyselekcjonowanym adwokatem.

Prognostykiem dobrej współpracy może być także sygnalizowana przez danego adwokata specjalizacja, gdyż adwokat, który sygnalizuje publicznie, że specjalizuje się w danej dziedzinie prawa, z dużą dozą prawdopodobieństwa zajmuje się głównie sprawami z zakresu swojej specjalizacji, a zatem – przynajmniej teoretycznie – może nam zagwarantować większe doświadczenie i wyższy poziom reprezentacji czy obrony w sprawie danego gatunku.

Nic nie zastąpi nam jednak odpowiedniej intuicji w pierwszych kontaktach z danym adwokatem. Klient, nawet niemający dotychczas kontaktów z wymiarem sprawiedliwości oraz prawnikami w ogóle, bardzo szybko zorientuje się, czy adwokat, z którym rozmawia, zasługuje na jego zaufanie, gwarantuje rzetelne podejście do sprawy oraz odpowiedni poziom zaangażowania w nią, czy też jego nadrzędnym celem jest wyłącznie pozyskanie do współpracy kolejnego Klienta.

W SURÓWKA Kancelarii Adwokackiej kierujemy się wspomnianymi wcześniej pryncypiami. Specjalizujemy się w trzech obszarach prawa – w naszej ofercie znajdują się takie usługi jak:

Adwokat Kraków – uważamy, że jest to nie tylko nienagannie przygotowany pod względem merytorycznym specjalista, który potrafi sporządzać pisma prawnicze na wysokim poziomie. Adwokat powinien wyróżniać się także bardzo rozwiniętymi umiejętnościami miękkimi, empatią oraz wewnętrzną energią i dużym zaangażowaniem. Tylko w ten sposób będzie on w stanie zapewnić taką jakość obsługi, że Klient przestanie kalkulować, ile kosztuje wynajęcie adwokata w sprawie cywilnej czy karnej, bo będzie pewien, że współpracuje z człowiekiem godnym zaufania. Dlatego też takie właśnie osoby tworzą SURÓWKA Kancelarię Adwokacką – aktywne, zaangażowane i kompetentne.

Przeczytaj również:

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

W celu uzyskania szczegółowych informacji, adekwatnych do realiów konkretnej sprawy, która dzieje się w dowolnym miejscu kraju, a zwłaszcza na terenie województwa małopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa, a także województw śląskiego, świętokrzyskiego lub podkarpackiego, warto zajrzeć do zakładki kontakt.

kontakt
Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo