Michał Surówka
adwokat
SURÓWKA Kancelaria Adwokacka
Prawo karne Kraków
Kompetentny adwokat od prawa karnego to źródło nieodzownego wsparcia dla osób, w przypadku których pojawił się – zawiniony lub nie – konflikt z wymiarem sprawiedliwości. Wsparcie prawnika specjalizującego się prawie karnym, w tej trudnej i stresogennej sytuacji, stanowi często niezbędną pomoc. Sprawy karne, w tym sprawy karne skarbowe i sprawy karne wykonawcze, to jeden z trzech podstawowych obszarów, w których specjalizuje się SURÓWKA Kancelaria Adwokacka z siedzibą, czyli butikowa kancelaria prawna z siedzibą w Krakowie.
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Opinie klientów
Dobry adwokat prawo karne Kraków – wsparcie często niezbędne. Jakie sprawy prowadzimy?
Jako kancelaria adwokacka prawo karne Kraków przygotowaliśmy ofertę, w której znajduje się prowadzenie zarówno spraw przestępstw oraz przestępstw i wykroczeń skarbowych, jak i spraw karnych wykonawczych, czyli obejmujących kwestie związane z wykonaniem kary już po zapadnięciu prawomocnego wyroku skazującego. Zalicza się do nich sprawy dotyczące m.in. warunków i zasad odbywania kary, stosowania dozoru elektronicznego, warunkowego przedterminowego zwolnienia, odroczenia wykonania kary, przerwy w wykonywaniu kary i wielu innych instytucji mogących poprawić sytuację Klienta na etapie po zakończeniu postępowania sądowego.
Doświadczony adwokat do spraw karnych Kraków – adwokat Michał Surówka.
W szczególności od spraw karnych Michał Surówka przeprowadził, z sukcesem, szereg spraw dotyczących najpoważniejszych przestępstw tzw. białych kołnierzyków, tj. przestępstw gospodarczych, w tym dotyczących nadużywania zaufania spółki, oszustw, pokrzywdzenia wierzycieli, faworyzowania wierzycieli i szeregu innych, a także przestępstw kryminalnych, czyli wymierzonych m.in. przeciwko zdrowiu i życiu. Umożliwiło mu to wykształcenie odpowiedniego podejścia, empatii, wyczucia, ale i odporności na stres oraz – po prostu – metodologii pracy w bardzo specyficznych warunkach spraw karnych, umiejętności porozumiewania się z funkcjonariuszami Policji oraz innych służb i prokuratorami, a także zapoznanie się z metodami ich działania. Adwokat prawo karne Kraków – zdobyte doświadczenie, ugruntowana wiedza prawnicza, a także, po prostu, pasja zawodowa, sprawiają, że mecenas Michał Surówka skutecznie pomaga swoim Klientom.
Kancelaria adwokacka Kraków prawo karne – do kogo kierujemy nasze usługi?
Do naszej kancelarii zgłaszają się różne osoby zainteresowane usługami z zakresu: prawo karne Kraków. Reprezentujemy interesy zarówno domniemanych sprawców przestępstw (podejrzanych czy – ewentualnie później – oskarżonych), jak i pokrzywdzonych przestępstwem (czy też – później – oskarżycieli posiłkowych lub oskarżycieli prywatnych).
Dobry adwokat od spraw karnych – prowadzenie spraw karnych domniemanych sprawców przestępstw.
Najliczniejszą grupą osób, które zwracają się do naszej kancelarii z prośbą o poprowadzenie ich spraw są domniemani sprawcy przestępstw. Z usługi adwokat Kraków prawo karne mogą oni skorzystać na każdym etapie postępowania przygotowawczego i sądowego. Istnieje możliwość uzyskania naszego wsparcia jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem w charakterze świadka lub osoby podejrzanej – bez względu na status wynikający z treści wezwania na przesłuchanie, które często bywa mylące. Oznacza to, że Klient może, a często wręcz powinien, zdecydować się na współpracę z SURÓWKA Kancelaria Adwokacka, jeszcze zanim zostaną mu postawione zarzuty.
Należy podkreślić, że skorzystanie z usługi dobry adwokat w Krakowie prawo karne, jest zalecane Klientom już na tym etapie. To preferowane rozwiązanie z punktu widzenia ochrony ich interesów. Działając bez adwokata, mogą oni już w pierwszym przesłuchaniu, przed prokuratorem czy funkcjonariuszem Policji, ABW, CBŚP, CBA i innych, popełnić błędy, które mogą się okazać bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe do odwrócenia. Pamiętajmy przecież, że domniemany sprawca przestępstwa często nie zna instytucji prawa karnego takich jak np. stan wyższej konieczności czy obrona konieczna, nie zna konsekwencji działania w stanie wyłączonej poczytalności etc., co może skutkować bezrefleksyjnym (i błędnym) przyznaniem się do popełnienia zarzuconego mu czynu, ułatwieniem pracy organom ścigania i zaszkodzeniem sobie, nierzadko, w krytycznym stopniu.
W tym kontekście warto zajrzeć również do artykułów autorstwa adwokata Michała Surówki:
Zatrzymanie – jak powinna się zachować osoba zatrzymana? oraz Zatrzymanie – co może zrobić rodzina osoby zatrzymanej?
Prawo karne Kraków – linia obrony
Na omawianym etapie adwokat do spraw karnych Kraków może swobodnie dobrać stosowną taktykę obrończą, tzw. linię obrony. Jej charakter będzie się różnić w zależności od rodzaju sprawy i treści materiału dowodowego. Linia obrony może, najogólniej mówiąc, zmierzać do:
- walki procesowej, która z kolei może prowadzić do uniewinnienia, zmiany kwalifikacji czynu na korzystniejszą dla Klienta, etc.;
- porozumienia z prokuratorem i ustalenia z nim korzystnych dla Klienta warunków skazania, czyli tzw. DPK – dobrowolne poddanie się karze (a właściwie tzw. skazanie bez rozprawy);
- skorzystania z innych możliwych rozwiązań, tj. dążenia do umorzenia postępowania, nadzwyczajnego złagodzenia kary, warunkowego umorzenia postępowania, umorzenia w trybie art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i innych.
Adwokat prawo karne Kraków – paleta możliwości jego działania obrońcy jest bardzo rozbudowana, bo różne są osobowości domniemanych sprawców, okoliczności przemawiające na ich korzyść, na ich niekorzyść, a wreszcie – różne są okoliczności faktyczne każdej sprawy. Dlatego bardzo istotne jest doświadczenie w doborze odpowiedniego rozwiązania, najkorzystniejszego dla danego Klienta znajdującego się w konkretnej i specyficznej, zawsze niepowtarzalnej sytuacji procesowej.
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Prawo karne Kraków – pożądana reakcja na wyrok skazujący – apelacja karna.
Klienci, którzy popadli w – zawiniony lub nie – konflikt z prawem i są zainteresowani fachową pomocą z zakresu: adwokat sprawy karne Kraków, powinni pamiętać o tym, że nawet skazujący wyrok sądu I instancji jest tylko pewnym, choć oczywiście bardzo istotnym, elementem postępowania karnego. Wyrok w takim kształcie należy, z pomocą adwokata, szczegółowo skontrolować, gdyż niejednokrotnie można go jeszcze skutecznie korygować lub eliminować drogą apelacji. Z kolei od wyroku sądu II instancji (wydanego po rozpatrzeniu apelacji), czyli sądu odwoławczego (okręgowego lub apelacyjnego), przysługuje jeszcze skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.
Bardzo istotne jest przyswojenie sobie, przez osoby, które znalazły się w trybach wymiaru sprawiedliwości, że każde postanowienie (dot. np. zatrzymania, tymczasowego aresztowania – tzw. sankcji, zarządzenia wykonania kary uprzednio zawieszonej etc.) czy też każdy wyrok podlegają kontroli instancyjnej wszczynanej na podstawie zażalenia lub apelacji, którą składa sam Klient lub profesjonalny adwokat zajmujący się prawem karnym. To drugie rozwiązanie wydaje się najrozsądniejsze, a w niektórych przypadkach jest wręcz wymagane przepisami procedury karnej (np. obowiązek złożenia apelacji przez adwokata w przypadku odwoływania się od wyroku wydanego przez Sąd Okręgowy).
Prawo karne Kraków – co jeszcze należy zrobić w obliczu prawomocnego wyroku skazującego?
Co istotne, o czym Klienci często zapominają, a obrońcy często nie dość wyraźnie informują swoich Klientów, nawet po prawomocnym wyroku skazującym Klient oraz jego obrońca dysponują pełnym wachlarzem możliwości złagodzenia dolegliwości zapadłego wyroku. Warto przybliżyć kilka z nich, aby lepiej zrozumieć, co można osiągnąć poprzez współpracę ze specjalistą, jakim powinien być adwokat sprawy karne Kraków.
- Kilka kar orzeczonych wobec jednego Klienta w kilku prawomocnych wyrokach karnych może podlegać, najczęściej z korzyścią dla Klienta, połączeniu w tzw. wyroku łącznym, co zazwyczaj – przy zastosowaniu tzw. metody absorpcji – powoduje, że kara orzeczona w wyroku łącznym jest niższa niż suma kar orzeczonych wszystkimi wydanymi dotychczas, wobec Klienta, wyrokami.
- Wykonanie kary grzywny może podlegać rozłożeniu na raty.
- Zarządzenie wykonania kary zawieszonej nie zawsze jest obligatoryjne, zatem można skutecznie przekonywać sąd, że w danej sprawie, w odniesieniu do danego Klienta, jednak brak jest podstaw do wysyłania go za kratki.
- Wykonanie kary pozbawienia wolności może być, w niektórych przypadkach, odroczone do czasu ustania przeszkody (np. w przypadku choroby).
- W trakcie odbywania kary skazanemu może być udzielona przerwa w jej wykonywaniu.
- Jeżeli przerwa w wykonywaniu kary trwała ponad 6 miesięcy, a skazany odbył co najmniej 6 miesięcy kary, można dążyć do warunkowego zwolnienia skazanego z odbycia reszty kary.
- Można doprowadzić do warunkowego przedterminowego zwolnienia skazanego z obowiązku dalszego odbywania kary pozbawienia wolności, co do zasady, po odbyciu przez niego co najmniej połowy orzeczonej kary.
- Na decyzję komisji penitencjarnej, m.in. o umieszczeniu skazanego w danym zakładzie karnym, np. bardzo odległym, co znacznie utrudnia kontakt z rodziną, zakładzie danego rodzaju i typu (np. zamkniętego, półotwartego etc.) lub skierowanie go do określonego systemu odbywania kary albo nadanie mu statusu N (Niebezpieczny), przysługuje skarga lub zażalenie – to nie są decyzje ostateczne.
- Na każdą decyzję dyrektora zakładu karnego (np. w przedmiocie kar dyscyplinarnych, m.in. umieszczenia w celi izolacyjnej, pozbawienia nagród, paczek żywnościowych, zakupów, ograniczenia widzeń etc.), dyrektora aresztu śledczego, sądowego kuratora zawodowego, pod kątem jej niezgodności z prawem, skazanemu przysługuje skarga w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia lub doręczenia decyzji.
Sprawy karne Kraków – prowadzenie spraw osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Kancelaria adwokacka Kraków prawo karne – osoba pokrzywdzona przestępstwem może powierzyć nam prowadzenie sprawy na każdym jej etapie, pod warunkiem, że najpóźniej przed rozpoczęciem pierwszej rozprawy sądowej złożyła tzw. oświadczenie o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego, chyba że nie została o prawie złożenia takiego oświadczenia odpowiednio pouczona.
Warto bowiem pamiętać, że osoba, która stała się ofiarą przestępstwa, na początku postępowania ma status pokrzywdzonego. Dzięki temu, od samego początku, może aktywnie działać w postępowaniu przygotowawczym, przysługuje jej np. zażalenie na postanowienie prokuratora o odmowie wszczęcia postępowania lub na umorzenie postępowania.
Te uprawnienia, wynikające ze statusu strony postępowania przygotowawczego, tracą jednak aktualność, jeżeli Pokrzywdzony nie złoży oświadczenia o działaniu w sprawie w charakterze tzw. oskarżyciela posiłkowego, czyli strony postępowania sądowego. Oświadczenie to powinno być złożone w okresie od doręczenia Pokrzywdzonemu zawiadomienia o przesłaniu aktu oskarżenia do sądu, do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie sądowej.
Działanie w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego powoduje, że ofiara przestępstwa, przez cały czas trwania sprawy karnej, aż do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd II instancji lub Sąd Najwyższy, może brać – osobiście lub za pośrednictwem swojego pełnomocnika, czyli np. adwokata – czynny udział w postępowaniu, przesłuchiwać świadków i oskarżonych, a także składać zażalenia, apelację od wyroku sądu I instancji czy skargę kasacyjną.
Kiedy zacząć korzystać z usługi adwokat sprawy karne Kraków? Kancelaria zaleca powierzenie sprawy adwokatowi już na możliwie jak najwcześniejszym etapie postępowania, czyli jeszcze przed złożeniem zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Wynika to z faktu, że zawiadomienie sformułowane przez specjalistę zagwarantuje odpowiednie potraktowanie sprawy przez organy ścigania. Co szczególnie istotne, potencjalnie znacząco zwiększy skuteczność tego zawiadomienia, czyli szanse na osiągnięcie celu, jakim jest wszczęcie przez prokuratora dochodzenia lub śledztwa w sprawie, a następnie prowadzenia go przeciwko konkretnemu, potencjalnemu sprawcy przestępstwa.
W tym kontekście warto przeczytać artykuł autorstwa adwokata Michała Surówki:
Prawa ofiary przestępstwa (pokrzywdzonego) – Co zrobić? Jak się zachować?
Prawo karne Kraków – ile wynosi wynagrodzenie adwokata?
Klienci często zastanawiają się, ile kosztuje pomoc dobrego adwokata w Krakowie, którego specjalnością jest prawo karne. W SURÓWKA Kancelarii Adwokackiej kwota wynagrodzenia adwokata za poprowadzenie sprawy karnej, czy to w roli obrońcy, czy to w roli pełnomocnika pokrzywdzonego (oskarżyciela posiłkowego) każdorazowo ustalana jest indywidualnie. Jej wysokość zależy od takich czynników jak m.in.:
- etap postępowania karnego, na którym adwokat przystępuje do prowadzenia sprawy,
- fakt, czy sprawa dopiero się rozpoczyna, czy może trwa już przez dłuższy czas, bo np. wyroki w sprawie były uchylane do ponownego rozpoznania etc.,
- stopień skomplikowania sprawy karnej, w tym liczba zarzutów stawianych Klientowi i ich kaliber oraz to, czy są one podobne, czy też dotyczą różnych typów czynów zabronionych,
- rodzaj sprawy i jej obszerność, wszak na niektóre sprawy składa się zaledwie kilka tomów akt, a niektóre liczą sobie nawet tomów kilkaset; jednocześnie zdarza się, że sprawa składająca się z jednego tomu jest sprawą niezwykle skomplikowaną prawnie i dowodowo, a sprawa licząca sobie tomów kilkanaście jest sprawą stosunkowo prostą,
- charakteru przestępstwa zarzuconego lub popełnionego na szkodę pokrzywdzonego Klienta.
Wynagrodzenie może zostać ustalone odrębnie w odniesieniu do każdego etapu postępowania, czyli np. osobno za udział w postępowaniu przygotowawczym, osobno za udział w postępowaniu przed sądem I instancji etc.
Jednocześnie, przy ustalaniu wynagrodzenia za usługę adwokata od spraw karnych, może być wzięta pod uwagę indywidualna sytuacja życiowa Klienta. Nie jest również wykluczone, ze względu na szczególnie ważkie okoliczności, przyjęcie sprawy do poprowadzenia pro bono tj. bez wynagrodzenia dla Kancelarii.
W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do lektury artykułu: Ile kosztuje wynajęcie adwokata w sprawie karnej lub cywilnej?
Warto dodać, że w obrębie naszych specjalizacji znajduje się nie tylko prawo karne Kraków, ale także:
Potrzebujesz pomocy prawnej?
W zakładce Praktyczne artykuły się aktualizowane artykuły praktyczne, będące źródłem przydatnej wiedzy dla osób poszukujących pomocy prawnej z zakresu prawa karnego. Lektura tych artykułów może umożliwić Klientom SURÓWKA Kancelaria Adwokacka, jeszcze przed nawiązaniem formalnej współpracy z nią, uniknięcie popełnienia kosztownych błędów już na samym początku trwania ich sprawy czy problemu prawnego, a także daje szanse zapoznania się z charakterem, sposobem podejścia do swoich zadań i filozofią kancelarii.