adwokat Michał Surówka
Michał Surówka
adwokat
SURÓWKA Kancelaria Adwokacka

Przestępstwa narkotykowe i dopalaczowe. Odpowiedzialność i obrona w sprawach związanych z narkotykami i dopalaczami.

Warto podkreślić, że niniejszy artykuł ma charakter ogólny. W celu uzyskania indywidualnej konsultacji należy kontaktować się bezpośrednio z adwokatem Michałem Surówką pod numerem telefonu 883-921-775 lub też za pośrednictwem adresu mailowego: adwokat.m.surowka@kancelariasurowka.pl. Kancelaria ma swoją siedzibę w Krakowie, lecz świadczy usługi na terenie całego kraju.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

Pytania dotyczące tego, ile grozi za handel narkotykami czy jaka jest kara za posiadanie nielegalnych substancji, nurtują wiele osób. Zarzuty związane z rzekomym popełnieniem przestępstwa narkotykowego lub związanego z tzw. dopalaczami są w praktyce tymi, z którymi Klienci zgłaszają się do kancelarii najczęściej. Dzieje się tak między innymi dlatego, że kryteria oceny, czy rzeczywiście w danej sytuacji mamy do czynienia z przestępstwem są bardzo niejednoznaczne, nieostre, w praktyce zależą często od indywidualnego punktu widzenia danego prokuratora, czy – w dalszej perspektywie – danego sądu, a przez to stwarzają spore pole do popisu dla adwokata specjalizującego się w tego rodzaju sprawach. Ponadto, w przypadku niektórych przestępstw narkotykowych możemy mówić o metodach obrony, które są nietypowe i charakterystyczne dla danego typu czynu zabronionego. Ze względu na poziom skomplikowania omawianej materii, w tym artykule skupię się tylko na kilku istotnych zagadnieniach związanych z tematyką przestępstw narkotykowych i dopalaczowych. Wyjaśnię w jego ramach między innymi: co grozi za handel narkotykami, jaka kara za posiadanie narkotyków może nas spotkać, a także ile to jest znaczna ilość narkotyków.

Odpowiedzialność za produkcję, przemyt i handel narkotykami lub dopalaczami – jaka kara grozi za popełnienie danego przestępstwa narkotykowego lub dopalaczowego? Jaką ilość narkotyków lub dopalaczy można legalnie posiadać?

Kwestie związane z tym, ile lat grozi za handel narkotykami lub dopalaczami, a także jaka jest dopuszczalna ilość tego rodzaju substancji, jaką można legalnie posiadać, należą do bardzo złożonych zagadnień. Zgodnie z ustawą obowiązującą aktualnie w Polsce można śmiało stwierdzić, że nielegalne jest dokonywanie wszystkich wymienionych przeze mnie powyżej czynności zarówno ze środkami odurzającymi (takimi jak np. kokaina, morfina, heroina, czy opium), środkami psychotropowymi (takimi jak np. marihuana – trawka, haszysz, amfetamina, LSD, mefedron, MDMA – ecstasy, psylocyna – grzybki halucynogenne), jak i nowymi substancjami psychoaktywnymi, czyli różnej maści dopalaczami, aczkolwiek faktem jest, że przestępstwa dopalaczowe są przez polskiego ustawodawcę traktowane nieco łagodniej, niż przestępstwa narkotykowe (czyli te dotyczące środków odurzających i tzw. psychotropów). Wytwarzanie, dystrybucja, etc. tych środków są legalne wyłącznie w wykonaniu podmiotów legitymujących się stosownym zezwoleniem, uzyskanym po przejściu skomplikowanej procedury kwalifikacyjnej.

Zwracam uwagę, że co do zasady nielegalne są wyżej wymienione czynności w odniesieniu do jakiejkolwiek, nawet minimalnej ilości narkotyków i dopalaczy. Jeżeli jednak znajdziemy się w sytuacji, w której zabezpieczono przy nas śladowe ilości narkotyku bądź dopalacza (np. tzw. resztki), w ilości która de facto uniemożliwia osiągnięcie celu (tj. np. ujmując rzecz bardzo skrótowo – odurzenia przynajmniej jednej osoby), to możemy wstępnie mówić o warunkach sprzyjających do przygotowania linii obrony zmierzającej nawet do uniewinnienia domniemanego sprawcy takiego czynu.

W przypadku zarzutu wytwarzania, przetwarzania czy przerabiania narkotyków wyjściowo grozi nam kara do 3 lat pozbawienia wolności, choć przy uwzględnieniu stosownych przepisów kodeksu karnego, sprzyjających okolicznościach faktycznych sprawy i sprawnym działaniu adwokata, o ile oczywiście sprawa nie będzie się kwalifikowała do walki o uniewinnienie, może się ona zakończyć tylko grzywną. W odniesieniu do dopalaczy, zagrożenie karą jest niższe niż w przypadku narkotyków i rozpoczyna się od grzywny, przez ograniczenie wolności, do 3 lat pozbawienia wolności. Warto jednak pamiętać, że z zupełnie inną sytuacją będziemy mieli do czynienia, jeżeli zarzut dotyczył będzie znacznej ilości narkotyków lub dopalaczy, bo w takiej sytuacji zagrożenie karą będzie potężne – grozić nam bowiem będzie od 3 do nawet – po nowelizacji ustawy z 1 października 2023 roku – 20 lat pozbawienia wolności. O tym, ile to jest znaczna ilość narkotyków, piszę w dalszej części tego artykułu.

Jeżeli natomiast chodzi o zarzuty związane z przemytem (czy to z Polski do innego kraju Unii Europejskiej, czy to z innego kraju Unii Europejskiej, np. Holandii, do Polski, czy to spoza obszaru celnego Unii Europejskiej, czyli np. z Maroka, USA, Meksyku, Brazylii, do Polski i odwrotnie, etc.) zagrożenie karą to grzywna oraz kara pozbawienia wolności do lat 5, chyba że mamy do czynienia ze sprzyjającym zestawem okoliczności dotyczących zarówno czynu, jak i sprawcy (materiał do analizy dla ewentualnie ustanowionego przez domniemanego sprawcę adwokata), ponieważ wtedy możemy mówić o grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Również w tym przypadku, jeżeli mamy do czynienia ze znaczną ilością transportowanych narkotyków lub dopalaczy, zagrożenie karą jest kardynalne, wynosi bowiem od 3 do – po nowelizacji ustawy z 1 października 2023 roku – nawet 20 lat pozbawienia wolności. Warto pamiętać, że karalne jest już samo przygotowywanie się do przemytu, podobnie jak przygotowywanie się do wprowadzania do obrotu (w tym do handlu) narkotykami lub dopalaczami.

Jaka kara za handel narkotykami lub dopalaczami może nas spotkać? W przypadku wprowadzania do obrotu narkotyków lub dopalaczy, w tym handlu tymi przedmiotami, startujemy od grzywny połączonej z karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, jednak, podobnie jak w przypadku wytwarzania, przy uwzględnieniu stosownych przepisów, sprzyjających okolicznościach faktycznych sprawy i sprawnym działaniu adwokata, możemy to zagrożenie karą zmniejszyć do grzywny, ograniczenia wolności albo kary pozbawienia wolności do 1 roku. Co grozi za handel dopalaczami lub sprzedaż narkotyków w znacznej ilości bądź, szerzej rzecz ujmując, wprowadzanie do obrotu takich ilości zakazanych substancji? W takiej sytuacji zagrożenie karą wzrasta do kary grzywny oraz pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12.

Udzielanie i posiadanie narkotyków lub dopalaczy – jaka jest rola adwokata w sprawie narkotykowej?

Wiemy już, ile grozi za handel narkotykami i dopalaczami oraz inne przestępstwa z tego obszaru. O ile przytoczone przeze mnie powyżej przestępstwa narkotykowe lub dopalaczowe bardzo często zarzucane są osobom uczestniczącym w zorganizowanych grupach przestępczych lub związkach przestępczych (choć oczywiście nie tylko), to udzielanie nieodpłatne oraz posiadanie narkotyków lub dopalaczy staje się niezwykle często udziałem osób nieparających się zawodowo popełnianiem przestępstw, często uprzednio niekaranych, często postawionych przed wymiarem sprawiedliwości na skutek przypadku, nieszczęśliwego dla nich zbiegu okoliczności, etc. Normą są sytuacje, w których funkcjonariusze Policji dokonują przeszukania dziwnie, podejrzanie, według nich, zachowujących się osób (przypadek jednego z najpopularniejszych obecnie raperów) i ujawniają przy nich najczęściej niewielkie ilości narkotyków lub dopalaczy. Jak wspomniałem posiadanie, czy udzielanie nawet niewielkiej ilości narkotyków lub dopalaczy jest co do zasady czynem zabronionym, jednak każdy taki wypadek należy szczegółowo skonsultować z adwokatem specjalizującym się w sprawach karnych, z uwzględnieniem przestępstw narkotykowych, a to z uwagi na szereg metod obrony, jakie w sprawie tego rodzaju mogą znaleźć zastosowanie.

Wyjściowo bowiem, za udzielanie narkotyków lub dopalaczy nieodpłatne – np. częstowanie kolegi czy koleżanki podczas imprezy w klubie czy na tzw. domówce, grozi w Polsce kara pozbawienia wolności do lat 3, zaś za udzielanie ich nieodpłatnie małoletniemu, tj. osobie poniżej lat 18, kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat. Z jeszcze wyższymi karami mamy do czynienia w przypadku udzielania odpłatnego (w tym tzw. dilowania), tutaj bowiem rozpoczynamy od zagrożenia na poziomie 1 roku pozbawienia wolności do nawet lat 10 pozbawienia wolności, przy czym w przypadku udzielania odpłatnego małoletniemu, widełki wzrastają i wynoszą od 3 do – po nowelizacji ustawy z 1 października 2023 roku – nawet 20 lat pozbawienia wolności.

Inną istotną kwestią jest to, jaka kara grozi za posiadanie narkotyków. Jest nią pozbawienie wolności do lat 3, choć przy uwzględnieniu stosownych przepisów kodeksu karnego, sprzyjających okolicznościach faktycznych sprawy i sprawnym działaniu adwokata, o ile sprawa nie będzie się kwalifikowała do walki o uniewinnienie, może się ona zakończyć tylko grzywną. Jak wspomniałem, kara za posiadanie dopalaczy jest znacznie łagodniejsza, sprawa może się bowiem zakończyć – co do zasady – maksymalnie grzywną. Konsekwentnie jednak, ze znacznie większym zagrożeniem mamy do czynienia w przypadku, gdy mowa o tym, jaka jest kara za posiadanie narkotyków w znacznej ilości. W takim bowiem przypadku zagrożenie karą urasta do widełek od 1 roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności (w przypadku dopalaczy jest to grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 3).

Po ustaleniu tego, jaka jest kara za posiadanie narkotyków lub dopalaczy, warto zastanowić się, czy samo bycie pod wpływem takich substancji jest przestępstwem? Interesującą kwestią jest potencjalna odpowiedzialność osoby, która znajduje się pod wpływem narkotyków lub dopalaczy, ale już ich fizycznie nie posiada, jednak z uwagi na zamierzony rozmiar tego artykułu, który i tak jest dosyć obszerny, tego zagadnienia nie omawiam i pozostawiam je jako materiał do konsultacji indywidualnej.

Warto wiedzieć, że począwszy od roku 2011, w polskim systemie prawa karnego znajduje się narzędzie, które umożliwia zakończenie postępowania, w przypadku posiadania narkotyków lub dopalaczy w ilości nieznacznej, na własny użytek i spełnieniu innych kryteriów wskazanych w ustawie, na jego absolutnie początkowym etapie. Mowa tutaj o art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, na mocy którego prokurator może umorzyć postępowanie już w jego absolutnie początkowym stadium. Nie ma wątpliwości, że to rozwiązanie jest jak najbardziej do rozważenia w przypadkach, w których np. student, czy licealista łapany jest, np. z trawką, w drodze na koncert, przy uprzedniej niekaralności, kiedy okoliczności wskazują, że narkotyk posiadał na własny użytek, bez zamiaru jego udzielania, sprzedaży, etc. W niektórych przypadkach umorzenie takie wręcz powinno następować, w celu zapobieżenia ukarania (i umieszczenia w Rejestrze karnym) osoby, która na skazanie w sposób oczywisty nie zasługuje.

Wykazanie, że mamy, w danej sprawie, do czynienia z nieznaczną ilością narkotyków oraz innymi elementami niezbędnymi dla zastosowania takiego umorzenia, może wymagać – w zależności od tego z jakim prokuratorem mamy do czynienia – zatrudnienia odpowiedniego adwokata, który podejmie czynności zmierzające do jak najszybszego i jak najkorzystniejszego dla domniemanego sprawcy zakończenia sprawy. Korzystając z usługi adwokat Kraków oferowanej przez SURÓWKA Kancelaria Adwokacka, Klienci zapewniają sobie wsparcie doświadczonego, zaangażowanego specjalisty, który dogłębnie analizuje ich sprawę i niezwłocznie realizuje działania mające na celu maksymalne zabezpieczenie ich interesów.

W przypadku popełnienia przestępstwa przez sprawcę nieletniego, tj. sprawcę, który nie ukończył 17 roku życia, w tym w przypadku posiadania narkotyków lub dopalaczy albo ich udzielania przez takiego nastolatka, warto zasięgnąć dodatkowych informacji w innej publikacji kancelarii: Odpowiedzialność karna nieletnich. Przestępstwo lub wykroczenie nieletniego – w jakim wieku dziecko może odpowiadać karnie?

Czym jest znaczna ilość narkotyku lub dopalacza?

W dotychczasowej części artykułu kilkakrotnie odnosiłem się do pojęcia znacznej ilości narkotyku lub dopalacza, a to ze względu na fakt, że przepisy uzależniają od zaistnienia takiej znacznej ilości daleko idące zaostrzenie odpowiedzialności danego domniemanego sprawcy przestępstwa narkotykowego.

Ile to jest znaczna ilość narkotyków lub dopalaczy? Pomimo, że kwestia jest fundamentalna, nie ma definicji ustawowej tego pojęcia. Jednocześnie nie istnieje również jego jednoznaczna definicja na gruncie orzecznictwa sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Tym samym, to za jaką ilość (znaczną, czy też mniej niż znaczną), zostanie uznana ilość, której dotyczy nasza sprawa, zależy – niestety – w pierwszej kolejności od indywidualnego poglądu i spojrzenia na sprawę prokuratora, a następnie od indywidualnego zapatrywania sądu rozstrzygającego sprawę.

Tak więc, w największym uproszczeniu, gdyż zagadnienie jest wyjątkowo złożone, o ile nie będziemy mieli do czynienia, w danej sprawie, z sytuacją absolutnie oczywistą, tj. sprawa nie dotyczy ilości narkotyku lub dopalacza zdolnej do odurzenia kilkudziesięciu tysięcy osób (lecz np. osób kilkudziesięciu lub kilkuset), wyjściowo mamy możliwość stosowania strategii obronnej zmierzającej do wykazywania, że w sprawie wcale nie mamy do czynienia z ilością znaczną, a tym samym zarzut powinien obejmować znacznie łagodniejszą kwalifikację zakładającą, że mamy do czynienia z ilością mniej niż znaczną. Warto mieć również na uwadze, że do owej ilości zaliczamy ilość czystego narkotyku lub dopalacza (ilość netto), a nie ilości wraz z substancją służącą do rozcieńczenia danego narkotyku, czy zwiększenia objętości suszu, proszku, etc.

Jaka jest odpowiedzialność karna za niepowiadomienie organów ścigania o przestępstwie narkotykowym lub dopalaczowym?

Będąc właścicielem, menadżerem, czy kierownikiem lokalu gastronomicznego, rozrywkowego, rekreacyjnego, etc. warto pamiętać, że ustawa narkotykowa nakłada na te podmioty szczególne obowiązki z zakresu przeciwdziałania narkomanii. Wejście w posiadanie wiarygodnej informacji o tym, że w takim lokalu doszło lub dochodzi do tzw. wprowadzania do obrotu, dilowania lub udzielania, nawet nieodpłatnego, narkotyków lub dopalaczy, wiąże się dla jego zarządcy z bezwzględnym obowiązkiem powiadomienia o tym, w trybie niezwłocznym, organów ścigania, pod groźbą kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności nawet do lat 2.

SURÓWKA Kancelaria Adwokacka oferuje fachową pomoc w sprawach narkotykowych i dopalaczowych. Nasze praktyczne doświadczenie oraz wiedza z zakresu przestępstw narkotykowych i dopalaczowych pozwalają na: dokładne rozpoznanie sytuacji Klienta, przygotowanie ewentualnej, wysokiej jakości strategii obrończej i kompleksowe prowadzenie sprawy aż do jej końca, zarówno w sprawach ciężkich przestępstw narkotykowych, jak i drobniejszych sprawach związanych z posiadaniem lub udzielaniem mniejszych ilości narkotyków lub dopalaczy.

Warto podkreślić, że fachowe usługi z zakresu adwokat prawo karne Kraków, to nie jedyny obszar naszej specjalizacji. Jako SURÓWKA Kancelaria Adwokacka specjalizujemy się również w następujących obszarach:

Przeczytaj również:

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

W celu uzyskania szczegółowych informacji, adekwatnych do realiów konkretnej sprawy, która dzieje się w dowolnym miejscu kraju, a zwłaszcza na terenie województwa małopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa, a także województw śląskiego, świętokrzyskiego lub podkarpackiego, warto zajrzeć do zakładki kontakt.

kontakt
5/5 - (4 votes)
Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from - Youtube
Vimeo
Consent to display content from - Vimeo