adwokat Michał Surówka
Michał Surówka
adwokat
SURÓWKA Kancelaria Adwokacka

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – Od kiedy się liczy? Wniosek o skrócenie zakazu, blokada alkoholowa.

Warto podkreślić, że niniejszy artykuł ma charakter ogólny. W celu uzyskania indywidualnej konsultacji należy kontaktować się bezpośrednio z adwokatem Michałem Surówką pod numerem telefonu 883-921-775 lub też za pośrednictwem adresu mailowego: adwokat.m.surowka@kancelariasurowka.pl. Kancelaria ma swoją siedzibę w Krakowie, lecz świadczy usługi na terenie całego kraju.

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest środkiem karnym orzekanym przez sąd wobec sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu komunikacji. Może im zostać zabronione prowadzenie wszelkich pojazdów mechanicznych lub wyłącznie pojazdów należących do określonej kategorii. Stanowi to duże utrudnienie w codziennym życiu, dlatego wiele osób szuka rzetelnych informacji na temat tego, ile trwa zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi w roli kierowcy oraz rozważa, czy jest możliwe skrócenie tego okresu. W dalszej części wpisu wyjaśniam między innymi: od kiedy liczy się zakaz prowadzenia pojazdów, jak długo on trwa, a także czy można zredukować czas, przez jaki ma obowiązywać.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

Ile trwa zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych?

W przypadku popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji np. spowodowania wypadku samochodowego czy katastrofy w ruchu lądowym sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, najogólniej rzecz biorąc, na okres od 1 roku do nawet 15 lat.

Przepisy wskazują pewne okoliczności, które sprawiają, że minimalny czas trwania zakazu orzeczonego przez sąd będzie wynosić 3 lata. Co więcej, może być to zarówno zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju, jak i wszelkich pojazdów mechanicznych. Kiedy sąd może orzec zakaz prowadzenie pojazdów mechanicznych na minimum 3 lata? Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia w przypadku:

  • popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w stanie nietrzeźwości,
  • popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji pod wpływem środka odurzającego,
  • popełnienia przestępstwa samego prowadzenia pojazdu w takim stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
  • ucieczki z miejsca określonego zdarzenia, poprzez którą de facto uniemożliwiamy weryfikację faktu, czy byliśmy w stanie po użyciu lub pod wpływem w chwili popełnienia czynu;
  • gdy po określonym zdarzeniu (np. spowodowaniu wypadku), a przed poddaniem nas przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu lub środka odurzającego w organizmie, spożywamy alkohol lub zażywamy środek odurzający, (na przykład chcąc zasiać wątpliwości co do tego, czy prowadząc pojazd byliśmy już pod wpływem alkoholu) – ten przypadek dotyczy czynów popełnionych od 1 października 2023 roku, tj. od nowelizacji kodeksu karnego w tym zakresie.  

W przypadkach natomiast szczegółowo wymienionych w kodeksie karnym sąd ma obowiązek orzeczenia wobec sprawcy kary dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Dzieje się tak, między innymi, kiedy sprawca, powodując katastrofę w komunikacji lub też po prostu wypadek komunikacyjny, których następstwem jest śmierć innej osoby bądź ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego bądź też dopuścił się ucieczki z miejsca zdarzenia. Inne rozwiązanie jest możliwe jedynie wtedy, gdy zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Uniknięcie dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów będzie w takiej sytuacji znacznie utrudnione, ale możliwe.

Kiedy rozpoczyna się okres trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Co oczywiste, wiele osób nie ma pewności, od kiedy liczy się zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Otóż czas trwania zakazu prowadzenia pojazdów liczy się od daty zatrzymania (także elektronicznego) prawa jazdy lub innego odpowiedniego dokumentu, czyli najczęściej – w praktyce – od daty zaistnienia przestępstwa drogowego.

Czy można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi to dotkliwy środek karny, w istotny sposób wpływający na życie osób, wobec których go orzeczono. Z tego powodu, często szukają one sposobów na zminimalizowanie okresu jego trwania. Czy skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest możliwe? Główna zasada jest taka, że sąd może, na nasz wniosek, uznać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za wykonany przed czasem, jednak nie wcześniej niż po upływie połowy okresu, na jaki został on orzeczony. Im lepiej udokumentowany będzie wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, im lepsza zostanie w nim zawarta argumentacja, tym większe szanse na jego uwzględnienie przez sąd. Sporządzenie tego wniosku warto więc powierzyć specjaliście w tym zakresie, takiemu jak niżej podpisany adwokat Kraków Michał Surówka.

Tym samym, jeżeli mamy zakaz orzeczony na okres, na przykład, dwóch lat, to możemy starać się o jego – nazwijmy to tak dla uproszczenia – skrócenie, po upływie roku od daty zatrzymania prawa jazdy. Jest to jednak każdorazowo uwarunkowane kwestią tego, czy przestrzegaliśmy porządku prawnego w okresie trwania zakazu, a zakaz był wykonywany przynajmniej przez rok. Oznacza to, że jeżeli zakaz był orzeczony tylko na 1 rok, to nie będzie możliwe jego skrócenie po upływie połowy czasu trwania zakazu, czyli w tym przypadku po pół roku.

Czy skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na dożywotni okres jest możliwe? Tak, ale dopiero po upływie 15 lat wykonywania tego zakazu, a ponadto w sprawie nie może zaistnieć obawa ponownego popełnienia przestępstwa podobnego do tego, za które orzeczono środek karny. Co należy przez to rozumieć? De facto sprowadzać się będzie to do przedstawienia naszej linii życiowej przez ostatnie 15 lat, udowodnienia przestrzegania przez nas porządku prawnego w tym okresie, a także wykazania naszej pozytywnej tzw. prognozy kryminologicznej.

Co szczególnie istotne, skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest w zupełności wykluczone, jeżeli zakaz orzeczono z powodu popełnienia przestępstwa w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub też na skutek ucieczki sprawcy z miejsca przestępstwa. W takiej sytuacji jedyną deską ratunku będzie skorzystanie z tzw. blokady alkoholowej.

Blokada alkoholowa – zmiana sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Zwykle, sprawcy przestępstw przeciwko bezpieczeństwu komunikacji zastanawiają się, jak skrócić zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W przypadku przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub też w sytuacji, gdy sprawca uciekł z miejsca przestępstwa drogowego, istnieje wyłącznie jeden sposób, aby przyspieszyć powrót za kółko. Jest nim uzyskanie zgody sądu na zmianę sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ten sposób, by dalszy ciąg zakazu polegał – owszem – na zakazie prowadzenia pojazdów, ale tylko tych, które nie są wyposażone w blokadę alkoholową.

Kiedy można stosować blokadę alkoholową?

W jakich okolicznościach można starać się o uzyskanie zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych? Jest to możliwe dopiero po upływie co najmniej połowy orzeczonego okresu trwania zakazu. Zatem, w przypadku najczęściej orzekanego okresu, tj. trzech lat zakazu, zmiana sposobu wykonywania zakazu będzie możliwa dopiero po upływie 1,5 roku trwania zakazu, liczonego od dnia zatrzymania prawa jazdy.

Wniosek o zastosowanie blokady alkoholowej

W celu uzyskania takiej zmiany należy wystąpić do sądu z możliwie jak najlepiej przygotowanym i udokumentowanym wnioskiem. Najbezpieczniejszą, ale i wiążącą się z dodatkowym wydatkiem opcją, jest skorzystanie z usługi prawa karnego w Krakowie oraz przygotowanie wniosku z doświadczonym w tym zakresie prawnikiem.

Jest to o tyle istotne, że dla uzyskania blokady alkoholowej nie jest wystarczające przestrzeganie porządku prawnego. W postępowaniu sądowym bowiem ustalane będzie, czy postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Powodzenie ewentualnego wniosku o zmianę sposobu wykonywania zakazu na tzw. blokadę alkoholową zależało będzie od jego jakości, powołanych w nim informacji i dokumentów, a także – najczęściej – od wyników przeprowadzonego przez sąd wywiadu środowiskowego.

Osoby zainteresowane profesjonalną pomocą prawną w sprawach związanych z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych mogą skorzystać z oferty, jaką przygotowała SURÓWKA Kancelaria Adwokacka. Proponujemy fachowe wsparcie m.in. w zakresie sporządzenia nienagannego pod względem formalnym, dobrze uargumentowanego wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz wniosku o zastosowanie blokady alkoholowej. Dodajmy, że specjalizujemy się nie tylko w prawie karnym, ale także takich obszarach jak:

Przeczytaj również:

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

W celu uzyskania szczegółowych informacji, adekwatnych do realiów konkretnej sprawy, która dzieje się w dowolnym miejscu kraju, a zwłaszcza na terenie województwa małopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa, a także województw śląskiego, świętokrzyskiego lub podkarpackiego, warto zajrzeć do zakładki kontakt.

kontakt
Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo