adwokat Michał Surówka
Michał Surówka
adwokat
SURÓWKA Kancelaria Adwokacka

Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności – wniosek o wstrzymanie wykonania kary

Warto podkreślić, że niniejszy artykuł ma charakter ogólny. W celu uzyskania indywidualnej konsultacji należy kontaktować się bezpośrednio z adwokatem Michałem Surówką pod numerem telefonu 883-921-775 lub też za pośrednictwem adresu mailowego: adwokat.m.surowka@kancelariasurowka.pl. Kancelaria ma swoją siedzibę w Krakowie, lecz świadczy usługi na terenie całego kraju.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności jest zagadnieniem interesującym wiele osób, wobec których uprawomocnił się wyrok sądu karnego. Aby sąd odroczył karę, muszą jednak wystąpić konkretne przesłanki związane z kwestiami zdrowotnymi skazanego lub zbyt ciężkimi skutkami dla niego bądź jego rodziny. Osoba skazana, chcąca uzyskać takie orzeczenie sądu, powinna zadbać o wsparcie prawne ze strony kompetentnego specjalisty, który dokładnie przeanalizuje jej sytuację i sporządzi profesjonalny wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.

W niniejszym artykule wyjaśniamy między innymi: czy i w jakich przypadkach można ubiegać się o odroczenie kary pozbawienia wolności bądź przerwę w wykonywaniu takiej kary oraz jak w praktyce wyglądają tego rodzaju sprawy.

Czy można uzyskać odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności?

W kontekście tego, czy jest osiągalne odroczenie kary pozbawienia wolności, warto zauważyć, że po uprawomocnieniu się wyroku sądu karnego, czy to pierwszej, czy drugiej instancji, w którym dotychczasowy oskarżony skazany został na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, kwestią kilku tygodni jest otrzymanie przez niego wezwania do stawiennictwa w odpowiednim areszcie śledczym celem rozpoczęcia odbywania kary, o ile oczywiście nie pozostaje on w tymczasowym areszcie.

Środkiem potencjalnie służącym odroczeniu rozpoczęcia wykonywania przez niego kary jest złożenie do sądu odpowiedniego w tym zakresie wniosku. Należy jednak pamiętać, że przesłanki udzielenia przez sąd takiego odroczenia są sprecyzowane w kodeksie karnym wykonawczym i traktowane przez sądy, najczęściej, bardzo restrykcyjnie. Otóż, odroczenie kary pozbawienia wolności jest możliwe w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary. Przy tym ciężka choroba uniemożliwiająca wykonanie kary występuje wtedy, gdy umieszczenie skazanego w zakładzie karnym zagrażałoby jego życiu lub powodowało dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.

W sprawie każdego Klienta należy więc dokonać weryfikacji, czy potencjalnie mamy do czynienia ze stanem zdrowia, który daje realne szanse na zakwalifikowanie go jako spełniającego powyższe kryteria, tj. czy jest on – niestety – na tyle zły, że łączy się z poważnym zaburzeniem podstawowych układów narządów, grożącym zahamowaniem lub ustaniem ich czynności, a w konsekwencji zgonem lub też poważnym pogorszeniem jego stanu zdrowia. Analiza tej sytuacji jest kluczowa, gdy Klientowi zależy na tym, by wywalczyć odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.

W praktyce sądów orzekających w sprawach zarówno odroczenia, jak i udzielenia przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności, bardzo istotny nacisk kładzie się zatem na ustalenie, czy w ogóle mamy do czynienia, w przypadku danego skazanego, ze stanem zdrowia, o jakim piszę powyżej, a jeżeli tak, to czy możliwe jest zapewnienie odpowiedniego reagowania na nią przez więzienną służbę zdrowia lub też przez podmioty lecznicze pozawięzienne, współpracujące z więzienną służbą zdrowia, bo jeżeli tak, to orzeczenie przez sąd odroczenia lub przerwy będzie mało prawdopodobne. Jeżeli natomiast sąd stwierdzi wystąpienie stanu zdrowia, który scharakteryzowałem powyżej, z jednoczesnym brakiem możliwości lub znacznie ograniczonymi możliwościami odpowiedniego reagowania medycznego w warunkach izolacji więziennej, to po jego stronie powstanie obowiązek, aby orzec odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. W takim przypadku sąd odroczy wykonanie kary nie na pół roku, rok, etc. lecz do czasu ustabilizowania stanu zdrowia skazanego w takim stopniu, który umożliwi rozpoczęcie bezpiecznego wykonywania wobec niego kary pozbawienia wolności, co będzie następnie cyklicznie weryfikowane.

W skrajnych natomiast przypadkach, jak choćby trwałego kalectwa, czy też stanu, w którym cele kary pozbawienia wolności nie byłyby osiągalne z uwagi np. na trwale ograniczoną świadomość skazanego, należy rozważyć wnioskowanie nie o odroczenie wykonania kary, lecz o zawieszenie postępowania wykonawczego w zakresie wykonywania kary pozbawienia wolności, a to na podstawie art. 15 § 2 kodeksu karnego wykonawczego.

Ponadto, ustawodawca przewidział także możliwość fakultatywnego (tj. uzależnionego od pewnego rodzaju uznania ze strony sądu) odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności, na okres do jednego roku, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Odroczenie może nastąpić, w takiej sytuacji, nawet kilkakrotnie, na okresy – na przykład – trzy razy po cztery miesiące lub cztery razy po trzy miesiące, jednak łączny czas odroczenia (liczonego od dnia wydania pierwszego postanowienia w tej kwestii) nie może przekroczyć 1 roku. W tym przypadku należy pamiętać, że podstawą do ubiegania się o odroczenie kary pozbawienia wolności nie będą takie ciężkie skutki, które są naturalną konsekwencją orzeczenia wobec osoby pozbawienia wolności, tj. pogorszenie sytuacji finansowej jej najbliższych, zminimalizowanie kontaktu osoby skazanej z jej dziećmi, etc. Aby zatem skutecznie powołać się na tę przesłankę, w sprawie muszą zaistnieć pewne nietypowe, bardzo poważne okoliczności, które uzasadniają odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, a ocena sytuacji życiowej Klienta kancelarii właśnie pod kątem zaistnienia tego rodzaju przesłanek powinna być każdorazowo dokonywana indywidualnie.

Czy można uzyskać przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności?

Wniosek o udzielenie przerwy w karze może być złożony przez skazanego lub też przez reprezentującego jego interesy obrońcę w przypadku, w którym skazany jest już pozbawiony wolności, tj. przebywa w jednostce penitencjarnej i odbywa karę. Dzieje się tak w odróżnieniu od wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, który powinien być złożony i rozpoznany jeszcze zanim skazany zostanie osadzony, a w przypadku, kiedy wniosek zostanie złożony i w tzw. międzyczasie skazany zostanie umieszczony za kratkami, taki wniosek powinien być rozpatrzony jako wniosek o udzielenie przerwy, jednak najlepiej byłoby, gdyby został wówczas odpowiednio zmodyfikowany, zwłaszcza jeżeli oparty jest na przesłankach uzasadniających tylko fakultatywne udzielenie odroczenia lub przerwy.

Czy przesłanki uprawniające do ubiegania się o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności różnią się od tych, które dotyczą przerwy w wykonywaniu takiej kary? W zakresie kwestii zdrowotnych są one w obu przypadkach takie same. Tak samo również, przerwa udzielana jest w tych przypadkach na czas niezbędny i nie ma tutaj ograniczenia – długość trwania przerwy uzależniona jest od potrzeb wynikających z indywidualnej sytuacji zdrowotnej skazanego.

Porównując odroczenie kary pozbawienia wolności oraz przerwę w jej wykonywaniu, należy zwrócić uwagę na pewną istotną kwestię. Inaczej niż w przypadku odroczenia uregulowane są podstawy fakultatywnego orzeczenia przerwy. Otóż, w przypadku wnioskowania o przerwę ustawodawca powołuje ważne względy rodzinne i osobiste (w odróżnieniu od kwestii odroczenia, w której powołano zbyt ciężkie skutki dla skazanego lub jego rodziny). Także i w tym przypadku zbadanie, czy w sprawie danego Klienta kancelarii, mamy do czynienia z wystąpieniem ważnych względów rodzinnych i osobistych, które uzasadniałyby uzyskanie przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, powinno następować indywidualnie, jednak i tym razem nie mogą to być podstawy, które w sposób naturalny wynikają z samego faktu pozbawienia wolności oraz wiążących się z nim następstw rodzinnych, finansowych i innych.

Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności oraz przerwa w karze pozbawienia wolności w praktyce

Jako adwokat Kraków z doświadczeniem w prowadzeniu tego rodzaju spraw Klientów zauważam, że im poważniejsza sytuacja penitencjarna skazanego, tym trudniej o uzyskanie czy to odroczenia, czy to przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Jakkolwiek główne przesłanki orzekania tego typu środków dotyczą głównie kwestii zdrowotnych, to im dłuższa orzeczona kara odsiadki, tym dokładniej i bardziej restrykcyjnie badane jest występowanie podstaw ustawowych stosowania odroczenia, czy też przerwy. Nie bez znaczenia jest także rodzaj zakładu karnego, w którym odbywana jest kara (zakład otwarty, półotwarty, zamknięty), etc.

Ponadto, zakłady karne, co do zasady, w przypadku bardzo wielu, nawet bardzo poważnych schorzeń, deklarują wobec sądów, że leczenie skazanego w warunkach izolacji jest możliwe, co bardzo często dla sądów orzekających stanowi wystarczającą podstawę dla odmowy udzielenia odroczenia, czy też przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Z kolei konsultacje medyczne, jakim poddawani są skazani osadzeni już w zakładzie karnym, nawet te w pozawięziennych placówkach medycznych, odbywają się w asyście funkcjonariuszy Służby Więziennej. Skazany często nie ma możliwości swobodnej rozmowy z lekarzem ani przedłożenia stosownej dokumentacji, wyników badań, etc. Dlatego nierzadko w sprawach o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności niezbędna jest interwencja adwokata już na poziomie zakładu karnego, na etapie gromadzenia stosownej dokumentacji i pewnego rodzaju lobbingu w zakresie tego, jakiej informacji Zakład Karny, w zakresie sytuacji zdrowotnej skazanego, udzieli sądowi, a nie dopiero na poziomie wniosku składanego do sądu, czy też sądu penitencjarnego.

W sprawach dotyczących zarówno odroczenia, jak i przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, kluczowym elementem jest sformułowanie kompleksowego, solidnie uzasadnionego, popartego stosowną dokumentacją i zawierającego stosowne wnioski szczegółowe, wniosku o odroczenie lub udzielenie przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności, zaś napisanie i złożenie go powinno zostać poprzedzone stosownym audytem sytuacji życiowej i zdrowotnej skazanego. Im dokładniejszy, pełniejszy wniosek, tym poważniej zostanie on potraktowany przez sąd go rozpatrujący, a to z kolei zwiększy szanse na osiągnięcie założonego dla wniosku celu.

SURÓWKA Kancelaria Adwokacka oferuje Klientom profesjonalne wsparcie prawne w sprawach o odroczenie lub przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Działamy z pełnym zaangażowaniem, zarówno w zakresie sporządzania merytorycznych wniosków, jak i podejmowania odpowiednich interwencji adwokackich w zakładach karnych. Wykazujemy się inicjatywą i na bieżąco informujemy Klienta o postępach w sprawie, dzięki czemu ma on poczucie, że o jego interes dba nie tylko kompetentny specjalista, ale i empatyczny człowiek.

Z naszych usług korzystają również osoby, które interesuje wstrzymanie kary pozbawienia wolności. Może ono trwać do czasu np. rozpatrzenia wniosku o udzielenie zgody na dozór elektroniczny czy o odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności. Trzeba zaznaczyć, że podobnie jak w omawianych wcześniej przypadkach, tak i w tym kluczową rolę odgrywa fachowo sformułowane i uargumentowane pismo prawnicze – wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności.

Jako SURÓWKA Kancelaria Adwokacka świadczymy nie tylko usługi z zakresu prawa karnego w Krakowie. Do naszych specjalizacji należą także:

Zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj również:

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

W celu uzyskania szczegółowych informacji, adekwatnych do realiów konkretnej sprawy, która dzieje się w dowolnym miejscu kraju, a zwłaszcza na terenie województwa małopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa, a także województw śląskiego, świętokrzyskiego lub podkarpackiego, warto zajrzeć do zakładki kontakt.

kontakt
Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo