adwokat Michał Surówka
Michał Surówka
adwokat
SURÓWKA Kancelaria Adwokacka

CO MOGĄ ZROBIĆ ZNAJOMI I RODZINA OSOBY ZATRZYMANEJ?

CO MOGĄ ZROBIĆ ZNAJOMI I RODZINA OSOBY ZATRZYMANEJ?

Warto podkreślić, że niniejszy artykuł ma charakter ogólny. W celu uzyskania indywidualnej konsultacji należy kontaktować się bezpośrednio z adwokatem Michałem Surówką pod numerem telefonu 883-921-775 lub też za pośrednictwem adresu mailowego: adwokat.m.surowka@kancelariasurowka.pl. Kancelaria ma swoją siedzibę w Krakowie, lecz świadczy usługi na terenie całego kraju.

Niewiele osób przygotowanych jest na sytuację, w której dociera do nich informacja o zatrzymaniu lub tymczasowym aresztowaniu kogoś bliskiego bądź też są świadkami takiego zajścia. Duży stres związany z tego rodzaju wydarzeniem może dezorientować i utrudniać odpowiednią, niezwłoczną reakcję. Warto więc uzbroić się w wiedzę, jakie działania należy podjąć, gdy bliska nam osoba znajdzie się w tak trudnym położeniu.

W niniejszym artykule wyjaśnię między innymi: jak się dowiedzieć, gdzie jest zatrzymany lub tymczasowo aresztowany, czy rodzina lub znajomi mają prawo ustanowić mu adwokata bez jego wcześniejszej zgody, a także jak wygląda kontakt z zatrzymanym przez organy ścigania.

Zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie – jak pomóc w takich sytuacjach?

Jak się dowiedzieć, gdzie jest zatrzymany lub tymczasowo aresztowany ktoś nam bliski? Czy policja informuje o zatrzymaniu rodzinę osoby, względem której podjęto takie kroki? W jaki sposób można pomóc zatrzymanemu lub tymczasowo aresztowanemu i jak rozeznać się w jego położeniu? Pytań dotyczących tego, jak należy postąpić i jakie prawa nam przysługują, gdy dojdzie do takiego zdarzenia, jest naprawdę wiele. W sytuacji zatrzymania członka naszej rodziny lub po prostu naszego kolegi lub koleżanki przez Policję bądź inny uprawniony do tego organ, o ile jesteśmy obecni przy samej czynności zatrzymania, jedyną sensowną rzeczą, którą możemy zrobić z własnej inicjatywy, jest uzyskanie od funkcjonariuszy dokonujących zatrzymania informacji do jakiej jednostki (do jakiego komisariatu lub prokuratury) przewiozą osobę zatrzymaną.

Dzięki tej informacji unikamy konieczności obdzwaniania różnych jednostek w celu weryfikacji miejsca pobytu osoby zatrzymanej, a przede wszystkim dysponujemy informacją podstawową dla ewentualnie ustanowionego dla osoby zatrzymanej adwokata, który może od razu co najmniej zadzwonić do jednostki, ustalić sygnaturę sprawy, natychmiast skierować stosowne wnioski początkowe, a także nawiązać kontakt z zatrzymanym i się z nim spotkać.

Wdawanie się w dyskusje z funkcjonariuszami, wyjaśnianie w imieniu zatrzymanego jest zwykle zupełnie bezcelowe, szczególnie w sytuacji, kiedy do zatrzymania dochodzi wskutek tzw. realizacji, czyli najczęściej wczesnoporannej, wcześniej zaplanowanej i przemyślanej, ale niezapowiedzianej wizyty organów w miejscu zamieszkania osoby zatrzymanej.

O ile do niego dochodzi, możemy już zakładać, że po stronie Policji (lub innego organu uprawnionego do dokonania zatrzymania, czyli np. Krajowej Administracji Skarbowej, Centralnego Biura Śledczego Policji czy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego) istnieje przypuszczenie, że osoba zatrzymana rzeczywiście popełniła przestępstwo, a jednocześnie – po stronie organu zatrzymującego – występuje obawa, że zatrzymany mógłby m.in. próbować się ukryć, uciec, zacierać ślady przestępstwa lub nie ma możliwości ustalenia jego tożsamości (dlatego odmowa okazania organowi dokumentu tożsamości czy podania danych osobowych, w zależności od okoliczności, może zaważyć na decyzji o zatrzymaniu i stanowi wykroczenie).

Czy organ zatrzymujący miał rację, dokonując zatrzymania nas lub osoby nam bliskiej, a może zatrzymanie było skutkiem nadużycia, nierzetelnego działania organu i jego błędnego osądu? Ta kwestia powinna być rozstrzygnięta przez Sąd na skutek zażalenia na zatrzymanie wniesionego przez samego zatrzymanego lub jego adwokata. Warto pamiętać, że zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie, które okażą się – po kontroli sądu – niesłuszne, mogą spowodować możliwość dochodzenia przez osobę zatrzymaną lub tymczasowo aresztowaną odszkodowania i zadośćuczynienia od Skarbu Państwa.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

Czy można ustanowić adwokata osobie zatrzymanej? Kto może ustanowić obrońcę?

Jeśli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z taką sytuacją, to możemy mieć wątpliwości dotyczące tego, czy obowiązuje w Polsce prawo do telefonu po zatrzymaniu oraz tego, jak może wyglądać kontakt z zatrzymanym. Należy zaznaczyć, że po dokonaniu zatrzymania osoby, ze względów oczywistych, ma ona ograniczone możliwości kontaktowania się ze światem zewnętrznym. Osoby zatrzymane powinny być jednak przez organ pouczone o możliwości skontaktowania się z adwokatem, a wręcz ten kontakt powinien być im – na ich żądanie – umożliwiony, ale co innego teoria, a co innego praktyka, również w Krakowie i jego okolicach.

Aby prawo do telefonu po zatrzymaniu w celu kontaktu z adwokatem było rzeczywiście respektowane, osoba zatrzymana musi niejednokrotnie wykazać się odpowiednią wiedzą i siłą charakteru. Dlatego należy pamiętać, że każdy, również kolega czy koleżanka, partner czy partnerka osoby zatrzymanej mogą natychmiast skontaktować się – nawet bez uzyskiwania zgody osoby zatrzymanej – z dowolnie wybranym przez siebie adwokatem i poinformować go o fakcie zatrzymania. Następnym krokiem powinno być ewentualne udzielenie temu adwokatowi tzw. upoważnienia do obrony. Jako SURÓWKA Kancelaria Adwokacka praktykujemy korzystanie z druku upoważnienia in blanco, które umożliwia szybkie wypełnienie go niezbędnymi danymi w sytuacjach nagłych.

Takie upoważnienie, bez względu na to przez kogo zostało podpisane, umożliwia adwokatowi podjęcie wszystkich niezbędnych działań, a przede wszystkim umożliwia mu pojawienie się przy czynności pierwszego przesłuchania osoby zatrzymanej, czyli przy czynności kluczowej, w trakcie której popełnione błędy osoby zatrzymanej mogą okazać się w przyszłości nieodwracalne.

Adwokat, po skontaktowaniu się z właściwym policjantem lub prokuratorem, może uzyskać lub nawet ustalić godzinę planowanego przesłuchania i pojawić się na nim, bez względu na to, czy osobie zatrzymanej będą stawiane zarzuty i bez względu na to, czy będzie przesłuchiwana w charakterze podejrzanego, a to dlatego, że w niektórych sytuacjach również i świadek może ustanowić, nie obrońcę, lecz pełnomocnika w osobie adwokata.

Kiedy adwokat znajdzie się już na miejscu wydarzeń, czyli na komisariacie lub w prokuraturze, będzie mógł doprowadzić również do udzielenia mu upoważnienia do obrony lub pełnomocnictwa, przez samą osobę zatrzymaną, w formie ustnej, do protokołu przesłuchania.

Czy można ustanowić adwokata osobie tymczasowo aresztowanej? Prawa i rola rodziny oraz znajomych tymczasowo aresztowanego.

Wiemy już, że prawo do telefonu po zatrzymaniu pozwala na to, aby zatrzymany skontaktował się z adwokatem. Uprawnienie do ustanowienia adwokata osobie zatrzymanej ma również jego rodzina oraz znajomi. A jak sytuacja wygląda w przypadku osoby tymczasowo aresztowanej?

Co istotne, obrońcę można ustanowić osobie podejrzanej (czyli na etapie po przedstawieniu osobie zarzutów), a nawet oskarżonej (czyli na etapie po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu), również podczas jej pobytu w tymczasowym areszcie (a zatem w sytuacji, w której po upływie 72 godzin od minuty zatrzymania osoba wciąż pozbawiona jest wolności). Mechanizm działania rodziny i znajomych osoby tymczasowo aresztowanej powinien być dokładnie taki sam, jak opisałem w poprzedniej sekcji.

Z doświadczenia w przeprowadzonych sprawach karnych wiem, że priorytetem powinno być dążenie do włączenia do sprawy adwokata jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem osoby zatrzymanej i w zdecydowanej większości spraw zalecam zaangażowanie adwokata już na możliwie najwcześniejszym etapie sprawy, czyli bezpośrednio po zatrzymaniu osoby lub po doręczeniu jej zawiadomienia o terminie przesłuchania.

Powody są proste. Im wcześniej w sprawie bierze udział osoba, dla której nadrzędnym celem jest zadbanie o interes osoby zatrzymanej, tym mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia przez osobę zatrzymaną, a potem ewentualnie tymczasowo aresztowaną, błędów, które mogą okazać się nie do odwrócenia na etapie późniejszego postępowania sądowego. Adwokat przecież jest często jedyną osobą w całym postępowaniu karnym, na którą ewentualny podejrzany, a potem ewentualnie oskarżony może w stu procentach liczyć i którą obdarzyć może, również ze względu na istnienie obowiązku zachowania bezwzględnej tajemnicy obrończej, stuprocentowym zaufaniem.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

Ilu adwokatów, obrońców można mieć w sprawie karnej?

Osoba zatrzymana, ale także i osoba tymczasowo aresztowana oraz osoba oskarżona, może mieć maksymalnie trzech adwokatów jednocześnie. Tylu również adwokatów maksymalnie może ustanowić dla takiej osoby członek jego rodziny, znajomy czy kolega.

Z mojego doświadczenia wynika, że na etapie wstępnym postępowania, czyli w okresie zatrzymania, kiedy sytuacja się dopiero rozwija i wcale nie musi się źle skończyć, w zdecydowanej większości przypadków zupełnie wystarczające jest działanie jednego adwokata. Jest on w stanie samodzielnie przygotować wstępne wnioski, nawiązać kontakt z zatrzymanym, odbyć z nim spotkanie oraz wziąć udział w przesłuchaniach.

W przypadku bardziej skomplikowanych spraw, w szczególności w konfiguracjach wieloosobowych (wielu oskarżonych), przy wielu, różnych rodzajowo, zarzutach postawionych osobie, a także w przypadkach najcięższych lub najbardziej skomplikowanych przestępstw (np. rozległych przestępstw gospodarczych, narkotykowych lub związanych z praniem brudnych pieniędzy, wyłudzaniem podatku VAT czy też zawierających istotny wątek międzynarodowy) można, a nawet trzeba będzie rozważyć ustanowienie dwóch lub nawet trzech obrońców.

Zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie bliskiej osoby to sytuacja, w której warto działać błyskawicznie i skontaktować się z kompetentnym oraz w pełni zaangażowanym specjalistą. SURÓWKA Kancelaria Adwokacka oferuje Klientom profesjonalne wsparcie w sprawach z tego zakresu. Działamy szybko i zdecydowanie, dzięki czemu osoba zatrzymana nie musi długo czekać na fachową pomoc. Przygotowujemy dla Klientów niezbędne wnioski, dokonujemy dla nich kluczowych ustaleń oraz jesteśmy obecni przy ich przesłuchaniach, co pozwala uniknąć im błędów podczas składania zeznań czy wyjaśnień. W zrozumiały sposób wyjaśniamy zaniepokojonym rodzinom i znajomym m.in.: jak sprawdzić, czy ktoś został zatrzymany przez policję, jak się dowiedzieć, gdzie jest zatrzymany oraz odpowiadamy na inne pytania dotyczące sprawy, a także na bieżąco informujemy o jej przebiegu. Decydując się na skorzystanie naszych usług z zakresu adwokat Kraków, Klienci zapewniają sobie pomoc prawną na wysokim poziomie.

Obszar prawa karnego w Krakowie to jedna z trzech naszych specjalizacji. Do pozostałych dwóch zaliczają się usługi z zakresu:

Zachęcamy do kontaktu.

Przeczytaj również:

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

W celu uzyskania szczegółowych informacji, adekwatnych do realiów konkretnej sprawy, która dzieje się w dowolnym miejscu kraju, a zwłaszcza na terenie województwa małopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa, a także województw śląskiego, świętokrzyskiego lub podkarpackiego, warto zajrzeć do zakładki kontakt.

kontakt
Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo