Michał Surówka
adwokat
SURÓWKA Kancelaria Adwokacka
Przesłuchanie na policji z adwokatem – czy świadek powinien wziąć adwokata?
Warto podkreślić, że niniejszy artykuł ma charakter ogólny. W celu uzyskania indywidualnej konsultacji należy kontaktować się bezpośrednio z adwokatem Michałem Surówką pod numerem telefonu 883-921-775 lub też za pośrednictwem adresu mailowego: adwokat.m.surowka@kancelariasurowka.pl. Kancelaria ma swoją siedzibę w Krakowie, lecz świadczy usługi na terenie całego kraju.
Przesłuchanie na policji z adwokatem powszechnie kojarzy się z sytuacją, gdy osoba korzystająca ze wsparcia prawnika jest podejrzana o popełnienie jakiegoś przestępstwa. Nie jest to jednak jedyny przypadek, w którym pomoc takiego specjalisty okazuje się bardzo przydatna. Czy można się na nią zdecydować, gdy otrzymaliśmy wezwanie do stawienia się w jednostce Policji czy w prokuraturze w charakterze świadka? Jest to istotne, nurtujące wielu Klientów zagadnienie, które zdecydowanie zasługuje na to, aby je szczegółowo omówić.
W dalszej części niniejszego artykułu wyjaśniam między innymi: czy świadek ma prawo skorzystać z pomocy adwokata podczas przesłuchania, jaką rolę powinien odegrać taki pełnomocnik, a także czy oskarżonemu przesłuchiwanemu w charakterze świadka w sprawie innego oskarżonego może towarzyszyć adwokat.
Czy świadek wezwany na przesłuchanie może wziąć ze sobą adwokata? Kiedy świadek może ustanowić pełnomocnika?
Czy przesłuchanie świadka z udziałem adwokata jest możliwe? Zanim udzielę odpowiedzi, muszę zwrócić uwagę na pewną fundamentalną kwestię, o jakiej należy pamiętać. W sytuacji, w której otrzymujemy wezwanie do stawienia się, czy to w jednostce Policji, czy to w prokuraturze, w charakterze świadka lub też – wbrew przepisom – w wezwaniu nie wskazano charakteru, w jakim jesteśmy wezwani, należy się poważnie zastanowić, czy sprawa może dotyczyć tylko naszej wiedzy o czyimś ewentualnym działaniu, czy też jest prawdopodobne, że sprawa może dotyczyć bezpośrednio naszego działania lub zaniechania.
Jeżeli mamy przynajmniej cień podejrzenia, że organy ścigania mogą następnie nakierować swoje zainteresowanie bezpośrednio na nas, należy mocno rozważyć stawienie się na przesłuchanie z adwokatem. Kiedy przesłuchanie na Policji z adwokatem może dojść do skutku? Na podstawie art. 87 § 2 kodeksu postępowania karnego również i świadek może ustanowić pełnomocnika w osobie adwokata pod warunkiem, że wymagają tego jego interesy w toczącym się postępowaniu. To ustanowiony adwokat powinien, stawiwszy się na naszym przesłuchaniu, odpowiednio uargumentować swój udział po to, aby prokurator czy funkcjonariusz Policji nie kwestionowali jego obecności. Na odmowę dopuszczenia adwokata do czynności w charakterze pełnomocnika świadka przysługuje zażalenie na podstawie art. 302 § 1 kodeksu postępowania karnego.
Jest to kwestia istotna, ponieważ zeznając w charakterze świadka, ponosimy za swoje słowa odpowiedzialność karną. Dlatego też wzywanie osób na przesłuchanie w charakterze świadka jest często nadużywane.
Organy ścigania wchodzą w ten sposób w posiadanie interesujących ich informacji, przesłuchując osobę w charakterze świadka, a następnie, choć być może nie od razu, stawiają tej osobie zarzuty. Gdyby organy ścigania natomiast od razu dokonały wezwania w charakterze podejrzanego, osoba wezwana w tym charakterze miałaby prawo odmówić składania wyjaśnień bez podawania przyczyny. Stąd też wzywanie osób w charakterze świadków bywa, przez prokuraturę i Policję, stosowane w sytuacji, kiedy prawidłowo należałoby przesłuchać osobę w charakterze podejrzanego (a zatem przy pełnym wachlarzu praw obronnych osoby przesłuchiwanej). Odpowiedź na pytanie o to, czy świadek powinien wziąć adwokata na przesłuchanie, brzmi zatem: tak, jeśli jego interesy wymagają takiego rozwiązania.
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Czy świadek może odmówić składania zeznań? Obecność adwokata podczas przesłuchania świadka oraz jego zadania w roli pełnomocnika.
Istotnym argumentem w rozważaniach na temat tego, czy świadek powinien wziąć adwokata na przesłuchanie w jednostce Policji lub w prokuraturze, są wiedza i doświadczenie ewentualnie zatrudnionego specjalisty. Mogą się one okazać nieocenioną pomocą dla świadka w procesie karnym, szczególnie podczas pierwszego przesłuchania. Rolą adwokata pełniącego funkcję pełnomocnika świadka jest dopilnowanie, aby świadek został prawidłowo pouczony o swoich prawach, a także doradzenie mu, przy wzięciu pod uwagę realiów konkretnej sprawy, czy powinien z któregoś z tych praw skorzystać (np. z prawa do odmowy składania zeznań w sprawie dotyczącej osoby mu najbliższej).
W sytuacji jednak, w której spodziewamy się, że sprawa może dotyczyć bezpośrednio nas i może się wkrótce jawnie obrócić przeciwko nam, rolą adwokata jest zadbanie o to, by świadek, podczas przesłuchania, w odpowiednim momencie, skorzystał z prawa odmowy odpowiedzi na konkretne pytanie z uzasadnieniem, że odpowiedź na nie może narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
To istotne, bo przesłuchiwana osoba, niemająca przygotowania z zakresu spraw karnych (nawet jeżeli jest prawnikiem), może z trudem odróżnić pytanie neutralne, od pytania, na które odpowiedź może go, w dalszej perspektywie, narazić na tzw. nieprzyjemności. Tutaj kłania się refleks adwokacki oraz znajomość przepisów i praktyki organów ścigania. W ten sposób obecność adwokata podczas przesłuchania pozwala świadkowi uniknąć wypowiedzenia kwestii, która może mu przysporzyć problemów.
Faktem jest, że jeżeli dojdzie do przesłuchania osoby w charakterze świadka, a następnie ta sama osoba zostanie, w tej samej sprawie, oskarżona, to jej zeznania złożone w charakterze świadka nie mogą być odczytywane, ani brane pod uwagę przez sąd w jakimkolwiek stopniu. Co innego jednak uprawnienia procesowe oskarżonego, a co innego realia. Zeznania złożone w charakterze świadka zostają w aktach sprawy i opowiedziane tam historie, nieopatrzne odpowiedzi (nawet pozornie niegroźne) mogą niekorzystnie rzutować na stosunek sądu do danej osoby i spowodować, że w praktyce sąd nie będzie miał wątpliwości co do winy oskarżonego wcześniej przesłuchanego jako świadka i dojdzie do skazania, podczas gdy możliwe, że bez lektury zeznań oskarżonego złożonych uprzednio w charakterze świadka doszłoby nawet do jego uniewinnienia.
Właśnie dlatego tak ważne jest, by zeznanie złożone w charakterze świadka potencjalnie zagrożonego zarzutami miało charakter od samego początku przemyślany. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu, jest przesłuchanie z adwokatem specjalizującym się w sprawach z danego obszaru.
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Oskarżony przesłuchiwany w charakterze świadka w sprawie innego oskarżonego – czy możliwa jest pomoc adwokata?
Często dochodzi do sytuacji procesowej, w której mamy co najmniej dwóch współoskarżonych (np. o dokonanie rozboju we współsprawstwie, czyli wspólnie i w porozumieniu przez co najmniej dwie osoby), ale z różnych względów sprawa jednego z nich zostaje wyłączona do odrębnego postępowania.
Wówczas jeden z oskarżonych może być wezwany do składania zeznań w sprawie drugiego oskarżonego w tym odrębnym postępowaniu, a zatem w sprawie tego drugiego oskarżonego będzie tylko świadkiem i jest to klasyczna sytuacja, w której taki świadek jak najbardziej może stawić się w sądzie z adwokatem w roli pełnomocnika. Jest to o tyle istotne, że taki świadek-oskarżony ma prawo odmówić składania zeznań, a jego poprzednie zeznania, złożone w charakterze świadka w jego własnej sprawie, nie mogą być odczytywane ani brane pod uwagę w żadnym zakresie.
Przesłuchanie świadka z udziałem adwokata pełniącego funkcję pełnomocnika jest optymalnym wyjściem w wielu sytuacjach. Aby chronić swoje interesy, osoba wezwana w charakterze świadka powinna skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanego prawnika. Jako SURÓWKA Kancelaria Adwokacka proponujemy Klientom profesjonalną pomoc prawną świadczoną przez zaangażowanych specjalistów. Decydując się na nasze usługi z obszaru adwokat Kraków, Klienci zapewniają sobie fachowe wsparcie zarówno w trakcie przesłuchania w roli świadka, jak i w okresie przed oraz po przesłuchaniu.
Wysoki poziom przygotowania merytorycznego naszego zespołu wynika z faktu, że jesteśmy kancelarią mającą trzy określone specjalizacje, w zakresie których nieustannie poszerzamy naszą wiedzę i kompetencje. W ofercie SURÓWKA Kancelarii Adwokackiej znajdują się usługi z takich obszarów jak:
Zachęcamy do kontaktu.
Przeczytaj również:
Potrzebujesz pomocy prawnej?
W celu uzyskania szczegółowych informacji, adekwatnych do realiów konkretnej sprawy, która dzieje się w dowolnym miejscu kraju, a zwłaszcza na terenie województwa małopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa, a także województw śląskiego, świętokrzyskiego lub podkarpackiego, warto zajrzeć do zakładki kontakt.