adwokat Michał Surówka
Michał Surówka
adwokat
SURÓWKA Kancelaria Adwokacka

SPÓŁKA Z O.O. ZAŁOŻONA PRZEZ INTERNET – S24

Warto podkreślić, że niniejszy artykuł ma charakter ogólny. W celu uzyskania indywidualnej konsultacji należy kontaktować się bezpośrednio z adwokatem Michałem Surówką pod numerem telefonu 883-921-775 lub też za pośrednictwem adresu mailowego: adwokat.m.surowka@kancelariasurowka.pl. Kancelaria ma swoją siedzibę w Krakowie, lecz świadczy usługi na terenie całego kraju.

Spółka z o.o. jest popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele osób decyduje się na założenie jej przez Internet, poprzez portal S24, który prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Ta metoda charakteryzuje się licznymi zaletami – wśród nich można wyróżnić przede wszystkim: szybkość, intuicyjność oraz niższy koszt w porównaniu z tym, na co przedsiębiorcy musieliby być gotowi, powołując do życia spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w formie aktu notarialnego.

Pamiętajmy jednak, że założona przez portal S24 spółka z o.o. nie jest rozwiązaniem bez wad. Gdy zakładamy spółkę z o.o. tą drogą, najczęściej umowa spółki jest bardzo uproszczona i bazuje na gotowym wzorcu. Z tego powodu jej treść nie uwzględnia konkretnych ustaleń dopasowanych do konkretnych potrzeb danej firmy. Brakuje więc w niej zapisów dotyczących pozwalających np. na podwyższenie kapitału zakładowego, które może być konieczne wraz z rozwojem firmy.

Jako adwokat Kraków, specjalizujący się m.in. w prawie gospodarczym, zdaję sobie sprawę, że wokół tematu spółek z o.o. zakładanych przez portal S24 narasta wiele pytań. W niniejszym wpisie poruszę kilka kwestii ogólnych związanych z rozwiązaniem, jakim jest zakładanie spółki przez S24, a także omówię to, jak prawidłowo przeprowadzić podwyższenie kapitału zakładowego spółki S24.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

Rejestracja przez portal S24 – czy założenie spółki z o.o. online to gra warta świeczki?

Zanim przejdziemy do kwestii, jakimi są zmiana umowy spółki z o.o. założonej przez S24 oraz podwyższenie kapitału zakładowego takiego podmiotu, warto zacząć od przypomnienia kilku istotnych informacji. Przyjrzyjmy się zatem różnicom występującym między spółką z o.o. założoną drogą elektroniczną, a spółką z o.o. założona drogą tradycyjną.

Coraz częściej przyszli wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością decydują się na jej zarejestrowanie za pośrednictwem systemu S24 (EKRS). Zakładanie spółki przez S24 zapewnia sporą oszczędność czasu w porównaniu z jej rejestracją w sposób tradycyjny. Wybór systemu S24 i założenie spółki z o.o. za jego pomocą wiąże się nie tylko z szybszym tempem całej operacji, ale także niższymi opłatami. Dla przykładu wysokość opłaty sądowej wynosi 250 złotych, podczas gdy przy rejestracji tradycyjnej wynosi ona 500 złotych.

Założona przez S24 spółka z o.o. ma również jednak swoje minusy. Zwykle umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością założonej drogą elektroniczną jest umową maksymalnie uproszczoną, zawierającą jedynie podstawowe wymogi formalne przewidziane dla tego rodzaju spółki. Wynika to z faktu, że celem wspólników korzystających z portalu S24 do założenia spółki jest możliwie szybkie przeprowadzenie całego procesu, a nie sprecyzowanie, spersonalizowanie, uszycie na miarę mających nią rządzić mechanizmów osobowych i korporacyjnych.

Spółka z o.o. założona przez S24 a podwyższenie kapitału zakładowego. Wkłady pieniężne i niepieniężne (raporty)

Wspomniane wcześniej uwarunkowania sprawiają, że zakładanie spółki przez S24 wiąże się z tym, że powstałe przez Internet podmioty tego typu, oprócz dziesiątek innych uproszczeń, zwykle mają minimalny, wymagany przepisami kodeksu spółek handlowych, kapitał zakładowy. Jednocześnie, siłą rzeczy, nie mają w umowie stosownych postanowień umożliwiających podwyższenie tego kapitału zakładowego w sposób, w którym nie byłaby wymagana zmiana umowy spółki zawartej w formie elektronicznej. Co więcej, pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o. założonej drogą internetową może nastąpić wyłącznie za pomocą wkładów pieniężnych, wnoszonych w terminie siedmiu dni od dnia wpisania spółki do rejestru.

Wobec powyższego, w sytuacji, w której spółka z o.o. rozwija się zgodnie z zamierzeniami wspólników lub też do spółki ma wejść nowy wspólnik, często niezbędne staje się podwyższenie jej kapitału zakładowego. Jednym z rozwiązań w tej sytuacji jest wykorzystanie odpowiedniego wzorca uchwały i zmiana umowy spółki założonej przez S24 w tym zakresie (znowu – uchwały rejestrowanej drogą elektroniczną). Alternatywnym sposobem jest zmiana umowy spółki powołanej do życia w trybie S24 u notariusza – drogą aktu notarialnego.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

Skuteczne podwyższenie kapitału zakładowego spółki założonej przez S24 – czy konieczna jest zmiana umowy spółki za pomocą aktu notarialnego?

Jeżeli w danej sprawie mamy do czynienia z założoną przez portal S24 spółką z o.o., to zastosowanie do niej znajduje przepis art. 158 § 12 kodeksu spółek handlowych. Co jest w nim wyrażone? Na mocy tego przepisu podwyższenie kapitału zakładowego takiej spółki – owszem – może skutecznie nastąpić również za pośrednictwem portalu internetowego, ale wyłącznie wtedy, kiedy wnoszone są wkłady pieniężne.

Częstokroć natomiast wspólnicy spółki planują podwyższenie kapitału za pomocą aktywów innych niż pieniądze, czyli np. nieruchomości, wierzytelności, maszyn, pojazdów, zorganizowanej części przedsiębiorstwa, całości przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji zaplanowane wkłady, poza tym już wniesionym (czyli zwykle minimalnym wkładem pieniężnym w wysokości 5000 zł), określamy mianem wkładów niepieniężnych.

W tej sytuacji, zgodnie z art. 257 § 1 kodeksu spółek handlowych, o ile podwyższenie nie następuje na mocy już przewidzianych w umowie spółki postanowień co do wysokości podwyższenia oraz terminu tegoż podwyższenia (a przecież w umowach spółek rejestrowanych online zazwyczaj takich postanowień szukać próżno), może ono nastąpić wyłącznie poprzez procedurę, jaką jest zmiana umowy spółki założonej przez portal S24.

Wróćmy do tego, co napisałem w kontekście art. 158 § 12 kodeksu spółek handlowych. W przypadku spółek z o.o. zakładanych przez S24 dopiero zmiana umowy spółki w formie aktu notarialnego otwiera nam furtkę do wniesienia przez wspólników wkładów niepieniężnych. Mówiąc precyzyjniej, jest do tego niezbędna, bo uchwała zwykła w zakresie podwyższenia kapitału przez wniesienie wkładów niepieniężnych byłaby nieważna jako sprzeczna z ustawą, a konkretnie właśnie z przepisem art. 158 § 12 kodeksu spółek handlowych.

Co istotne, nie ma wpływu na prawidłowość tej konstatacji istnienie art. 255 § 4 k.s.h., który mówi o zmianie umowy S24 drogą elektroniczną. Wśród zmian dopuszczalnych tą drogą brak bowiem zmiany, którą chcą wprowadzić wspólnicy spółki założonej drogą elektroniczną, czyli zmiany w zakresie podwyższenia kapitału za pomocą wkładów niepieniężnych.

Zmiana umowy spółki założonej przez portal S24 – akt notarialny jest okazją na skrojenie umowy na miarę danej spółki.

Planowana zmiana umowy spółki z o.o. zarejestrowanej przez portal S24 jest doskonałą okazją do rozważania następującej koncepcji. Polega ona na tym, żeby uchwałą wprowadzoną do protokołu sporządzonego przez notariusza, skoro i tak musimy skorzystać z jego usług, uchylić jednocześnie dotychczasową umowę spółki i w tym samym protokole uchwalić nowy, wcześniej przygotowany przez specjalistę, jednolity tekst umowy spółki.

Tym razem powinien być to tekst kompleksowy, uwzględniający takie aspekty jak m.in.:

  • relacje wspólników;
  • stan majątkowy spółki;
  • odpowiednią ilość udziałów;
  • charakter jej działalności spółki;
  • preferowane przez wspólników mechanizmy podejmowania w tej spółce decyzji;
  • uregulowania na wypadek śmierci któregoś ze wspólników.

Klienci SURÓWKA Kancelarii Adwokackiej mogą skorzystać z usług doświadczonego i zaangażowanego prawnika, który ma doświadczenie i praktyczne umiejętności w zakresie tego typu spraw. Jako specjaliści w obszarze prawo gospodarcze Kraków jesteśmy w stanie przygotować umowę spółki dopasowaną do jej charakterystyki i uwzględniającą wszelkie istotne aspekty bieżącej działalności spółki, ale także elementy, którą mogą okazać się istotne w przyszłości (jak np. kwestia dziedziczenia udziałów).

Zmiana umowy spółki zawartej w formie elektronicznej – o czym należy pamiętać?

Osoby, które interesuje podwyższenie kapitału spółki założonej przez portal S24 z pokryciem za pomocą wkładów niepieniężnych, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że w takiej sytuacji trzeba będzie uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, który będzie liczony na poziomie 0,5% wartości wkładów niepieniężnych.

Ponadto spółka z o.o., po tym, jak zmienimy jej umowę drogą aktu notarialnego (a w przypadku chęci, po stronie wspólników, wniesienia wkładów niepieniężnych ta forma będzie niezbędna), straci na stałe przymiot spółki zawartej przy wykorzystaniu wzorca, a zatem, między innymi, odtąd nie będzie można jej zmieniać drogą elektroniczną w żadnym aspekcie.

Oznacza to, że notarialna zmiana umowy spółki zawartej w formie elektronicznej, sprowadza spółkę do punktu wyjścia. Co należy przez to rozumieć? Spółka znajduje się w sytuacji, która nastąpiłaby, gdyby umowa spółki została od razu sporządzona w formie aktu notarialnego, bez wykorzystania portalu S24 (EKRS). Dlatego tak ważne jest przemyślenie, już na samym początku, zasadności zakładania spółki z o.o. w formie elektronicznej.

Jeśli jednak, na późniejszym etapie, zmiana umowy spółki założonej przez portal S24 drogą aktu notarialnego staje się konieczna, np. w przypadku chęci skorzystania z wkładów niepieniężnych, warto rozważyć – przy okazji – rozbudowanie umowy spółki i dostosowanie jej do realiów prowadzonej działalności i stosunków panujących w spółce. Profesjonalne wsparcie w tym zakresie zapewnia SURÓWKA Kancelaria Adwokacka.

Warto dodać, że pomagamy Klientom nie tylko w sprawach z zakresu prawa gospodarczego. Naszymi innymi specjalizacjami są fachowe usługi z obszarów:

Przeczytaj również:

Potrzebujesz pomocy prawnej?

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ

W celu uzyskania szczegółowych informacji, adekwatnych do realiów konkretnej sprawy, która dzieje się w dowolnym miejscu kraju, a zwłaszcza na terenie województwa małopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa, a także województw śląskiego, świętokrzyskiego lub podkarpackiego, warto zajrzeć do zakładki kontakt.

kontakt
5/5 - (3 votes)
Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from - Youtube
Vimeo
Consent to display content from - Vimeo